Anasayfa / Kamu Sendikaları / 4-C’lilerden hükümete kırmızı kart

4-C’lilerden hükümete kırmızı kart

3 Nisan 2009 Türk Eğitim Sen üyesi özelleştirme mağduru bir grup 4-C’li, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaparak hükümete kırmızı kart gösterdi.

Türk Eğitim Sen üyesi yaklaşık 100 kişi özelleştirme mağduru olan ve 657 sayılı kanunun 4-C maddesine göre istihdam edilen personelin sorunlarını gündeme taşımak ve hükümeti protesto etmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde eylem yaptı. “4-C’liler sahipsiz değildir, Eşit işe eşit üçret istiyoruz” diye slogan atan grup adına bir açıklama yapan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, özelleştirme mağduru olan ve 657 sayılı kanunun 4-C maddesine göre istihdam edilen personelin bugün birçok sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek ayrımcılık yapılan, ekonomik soykırıma tabi tutulan, iş garantisi olmayan 4-C’lilerin feryatlarına kulak verilmesi gerektiğini söyledi. 4-C’lilerin günümüzün modern köleleri olduğunu ifade eden Koncuk, ekonomik açıdan soykırıma tabi tutulan, kölelik zihniyetinin ürünü olan 4-C’li personel çalıştırma uygulamasının insan onurunu zedelediğini savundu. İsmail Koncuk, devlet dairelerinde kadrolu çalışanlarla aynı işi yapan ve buna karşın onların yarısı kadar maaş alan 4-C statüsündeki geçici personelin biran önce kadroya geçirilmesi gerektiğini belirterek 4-C’lilerin devlet memurları ile aynı şartlara sahip olmasını istedi. Yapılan basın açıklamasının ardından topluca hükümete kırmızı kart gösteren eylemciler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Cihan HA

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın.

Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir