Anasayfa / Kamu Sendikaları / Chrysler, işçi sendikası ile uzlamşaya vardı.

Chrysler, işçi sendikası ile uzlamşaya vardı.

ABD`de zor durumdaki otomotiv şirketi Chrysler, Birleşik Otomotiv İşçileri (UAW) sendikası ile geçici anlaşmaya vararak, İtalyan Fiat otomotiv şirketi ile ortaklığın önündeki önemli engellerden birini kaldırdı.

UAW yaptığı açıklamada, tavizlerin acı verici olduğunu, ancak anlaşmanın ABD Başkanı Barack Obama yönetimine Chrysler ve işçilerine ikinci bir şans vermek için önemli olduğunu bildirdi.

ABD yönetimi şubat ayında, yüzde 80 hissesini Cerberus yatırım şirketinin kontrol ettiği Chrysler`ın yeniden yapılanma planını reddetmiş ve 30 Nisana kadar Fiat ile ortaklığın temelini atması ve maliyetlerini daha fazla azaltması için gerekenleri yapması halinde 6 milyar dolar daha yardım alacağını açıklamıştı.

Chrysler Başkan Yardımcısı Al Iacobelli, geçici anlaşmanın ABD Hazine Bakanlığının belirlediği koşulları yerine getirmesine yardımcı olmak ve imalat rekabetini sağlaması için gerekli çerçeveyi sağladığını, sonuç olarak Fiat ile bir ortaklık oluşturma çalışmalarını sürdürebileceğini belirtti.

UAW Başkanı Ron Gettelfinger de yaptığı açıklamada, “Sabır, çözüm ve bu zor zamanlarda sendika üyelerinin kararlılığı olağanüstü ve bu üyelerimize sunacağımız anlaşmaya varmamızı mümkün kıldı“ dedi.

ABD`de Chrysler`de 26 bin 800 işçiyi temsil eden UAW, anlaşmanın çarşamba gününe kadar onaylanması gerektiğini bildirdi.

Bu arada Kanada Otomotiv İşçileri Sendikası(CAW), Chrysler`ın yılda 198 milyon dolar tasarruf etmesini sağlayacak anlaşmayı onayladı. Kanada`da Chrysler`da çalışan 8,000 işçiyi temsil eden sendikanın üyelerinin yüzde 87`si anlaşmaya onay verdi.

CAW Başkanı Ken Lewenza, anlaşmanın, işçilik maliyetlerini Kanada`da Toyota fabrikasında çalışan sendikalı olmayan işçilerle rekabet edebilir hale getirdiğini söyledi.

Öte yandan Chrysler üst yöneticisi Robert Nardelli bir iç yazışmada, yönetimin hükümetten daha fazla yardım almak ve çalışanların işini korumak için her türlü çabayı göstereceğini, bir numaralı önceliğinin Chrysler`ı ve 54 bin personelinin geçimini korumak olduğunu belirtti.

Nardelli, “Chrysler, Fiat ile ittifakımızı sonlandırmak ve hükümetin tanıdığı süre olan 30 Nisana kadar işlerimizi yeniden düzenlemek için sebatla çalışıyor“ dedi.

Hükümetin kurtarma koşullarına göre, Chrysler`ın bu ay sonuna kadar Fiat ile ortaklık anlaşmasına varması, borçlarını azaltması ve sendikayla olan istihdam konularını çözmesi gerekiyor.

Nardelli, ayrıca Cerberus`un, Alman otomotiv şirketi Daimler`in Chrysler`daki yüzde 19,9 hissesini elden çıkarmak için bu şirketle görüştüğünü kaydetti.

ABD hükümetinden daha önce 4 milyar dolar alan Chrysler, 500 milyon dolar daha almayı bekliyor.

Fiat üst yöneticisi Sergio Marchionne, küçük araç teknolojisi değişimi karşılığında Chrysler`ın yüzde 20 hissesini almak için ABD`de temaslarda bulunmuştu. Anlaşmaya varılırsa, Fiat ABD`deki Chrysler fabrikalarında küçük araç üretebilecek.

Haber7 http://www.haber7.com

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın.

Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir