Anasayfa / Kamu Sendikaları / DEMOKRATİKLEŞME VE EKONOMİK KRİZ PANSUMAN TEDBİRLERLE AŞILMAZ

DEMOKRATİKLEŞME VE EKONOMİK KRİZ PANSUMAN TEDBİRLERLE AŞILMAZ

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, demokratikleşmenin önündeki engeller ve ekonomik krizin pansuman niteliği çözümlerle aşılamayacağını söyledi. Gündoğdu, demokratikleşme için yeni bir anayasa, ekonomik kriz içinse, istihdama yönelik tedbirler önerdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bugünlerde açıklanması beklenen 6′ncı paketin pansuman tedbirleri aşan bir paket olması gerektiğini söyledi.

Genel Başkan Gündoğdu, Adana’da 370 bin üyeyi kapsayan ferdi kaza sigortası ve anlaşmasıyla ilgili basın toplantısında, Memur-Sen ile SBN Sigorta AŞ ve Grup Marmara Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi arasında imzalanan sigorta hizmetleri anlaşmasıyla üyelerini risklere karşı koruduklarını ifade etti.

Ahmet Gündoğdu, üyelerini kazalardan kaynaklanacak kayıplara karşı ferdi kaza sigortasıyla teminat altına aldıklarını, çeşitli sigorta branşlarındaki poliçeleri düşük ücretle edinmelerine imkan sağladıklarını bildirdi.

Türkiye’nin 29 Mart’ta demokratik bir seçim yaptığını belirten Gündoğdu, şunları kaydetti:
“Sağduyusuna her zaman güvendiğimiz milletimiz seçmen kimliğiyle siyasi partiler başta olmak üzere tüm kamuoyuna sandıkta çok önemli mesajlar vermiştir. İktidara dersine daha çok çalışmak, muhalefete ise ‘Seni iktidar olmaya tam hazır görmüyorum, yeniden hazırlan’ şeklinde ödev vermiştir. Milletimizin sandıkta verdiği mesajın fotoğrafını siyasi partiler çok iyi okuyarak milletin gösterdiği istikamette 2011 seçimlerine hazırlık yapmalıdır.”

Seçim sonrası ülke gündemine dönülmesi gerektiğini belirten Gündoğdu, bu çerçevede, ilk yapması gereken şeyin, milleti kucaklayan, hukukun üstünlüğünü esas alan yepyeni demokratik bir anayasa olduğunu söyledi.

Bunun, geçmişte olduğu gibi çok zorda kalınca mini paketlerle yapılan değişiklikler gibi olmaması gerektiğinin altını çizen Gündoğdu, “Bütüncül bir yaklaşımla Anayasa’nın tamamı ele alınarak ve tek bir paket halinde yeni demokratik bir anayasa ortaya konmalıdır. Anayasa’nın 53 ve 54. maddelerinin değiştirilerek kamu görevlileri sendikalarına, işçi sendikalarında olduğu gibi grevli ve toplu sözleşmeli sendikal hak verilmesini talep ediyoruz. Bunun dışında bir önemli husus da, bugün Türkiye’nin en okumuş, en kültürlü ve birikimli kesimi olan kamu çalışanlarının siyaset yapması maalesef yasaktır. Türkiye, bu topal demokrasi anlayışından kurtulmalı ve memurlara siyaset yapma hakkı tanınmalıdır.” şeklinde konuştu.

Gündoğdu, Türkiye’nin gerçek gündeminde ikinci başlığın ise ekonomideki kırılganlık ve işsizlik olduğunu söyledi.
Hükümetin bugüne kadar ekonomik krizi aşmak için 5 paket açıkladığını kaydeden Gündoğdu, şöyle konuştu: “Elbette bu paketlerin ekonomide pansuman etkisi yaptığı bir gerçektir. Ancak bugünlerde açıklanması beklenen 6′ncı paket, pansuman tedbirleri aşan bir paket olmalıdır. İşsizlik artışını tırmandıran krize son darbeyi vuracak ve istihdamı genişletecek özellikte olmalıdır. İşsizlik sorununa çare bulmalıdır. Memur-Sen olarak bu konudaki somut önerimiz, kamu kesiminin istihdama öncülük etmesidir. Bu çerçevede, kamu, bu yıl öğretmen, hemşire, doktor ve hizmetli başta olmak üzere 300 bin yeni personel alımına gitmelidir. Böylece üniversiteli işsizlerin sayısı kısmen azaltılmış ve çocuklarının üniversiteyi bitirmesine rağmen iş bulamamasına üzülen aileler rahatlatılmış olacaktır.”
Kaynak:Memur-Sen

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın.

Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir