Anasayfa / Kamu Sendikaları / Eğitim Çalışanlarının Yüzde 45’i Hala Sendikalı Değil

Eğitim Çalışanlarının Yüzde 45’i Hala Sendikalı Değil

Türk Eğitim Sen eğitim çalışanlarını ilgilendiren her konuya neşter vurmaktadır. Tüm yayınlarımıza ve internet sayfamızdaki açıklamalarımıza rağmen, çalışmalarımızı takip edemeyen bir çok eğitim çalışanı bazı internet sitelerindeki haberlere ve sendikamıza gönderdikleri e-postalarda sadece öğretmen problemlerini gündeme taşıdığımız şeklinde yorumlar yapmaktadır.

Böyle bir iddia Türk Eğitim Sen’in varoluş sebepleriyle de örtüşmemektedir. Türk Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanlığında, Yurt-Kur’da ve bir çok üniversitede yetkili sendikadır. Gerek Yetkili sendika olarak katıldığımız Kurum İdari Kurullarında gerekse Toplu Görüşmelerde eğitim çalışanlarının tüm talepleri dile getirilmektedir. Bu taleplerimiz incelendiğinde neleri gündeme getirdiğimiz görülecektir.

Bu taleplerin çözüme kavuşması uzun süreç gerektiren bir durumdur. Sendika olarak, atladığımız tek bir konu bile bulunamaz, eğitim çalışanlarını ve eğitim öğretimimizi ilgilendiren hemen her konuda mutlaka bir çalışmamız vardır. Bu çalışmalar taleplerin durumuna bağlı olarak bazen yetkililerle görüşmek, bazen basın açıklaması yapmak, bazen eylem yapmak, bazen de dava açmak şeklinde olmaktadır. Dolayısıyla, çözüm, sadece sendikanın talebiyle ve ortaya koyduğu etkinliklerle elde edilecek bir sonuç olmayıp, siyasi iradenin ve bürokrasinin de kabulüyle gerçekleşmektedir.

İlk yapılması gereken, eğitim çalışanlarının bizzat kendilerinin oluşturduğu bu yapıların daha güçlü yapılar haline getirilmesidir. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda yapılacak değişiklikler, toplu sözleşme ve grev hakkının elde edilmesi, hedeflediğimiz sonuç alıcı sendikaya sahip olmamız sonucunu doğuracaktır. Bütün bu hedeflere ulaşmak, elini taşın altına sokacak insan sayısının artması ile mümkün olacaktır.

Eğitim çalışanları elde edilen başarıları da görmeli ve sürekli bardağın boş tarafına bakmamalıdır. Türk Eğitim Sen olarak şu anda 96 şube, 11 il temsilciliği, 700 ilçe temsilciliği ile sürekli olarak eğitim çalışanlarının hak ve menfaatlerini koruma, geliştirme mücadelesine devam etmekteyiz. Tüm maddi kaynaklarımızı bu mücadelenin başarısına ayırmış durumdayız. Bütün bu mücadeleye ve ortaya konulan emek ve alınterine rağmen eğitim çalışanlarının % 45’i sendika üyesi değildir. Bu matematik sendikalaşmanın önündeki en büyük engeldir. Bütün eğitim çalışanları sendikal mücadele içinde olmak, en azından üye olarak bu mücadeleyi yapan insanlara destek olmak gerekliliğini, artık hissetmelidir. Birileri yapsın ben faydalanayım veya birileri başarısız olsun ben eleştireyim mantığıyla arzu edilen sendikal başarıyı elde etmek mümkün görünmemektedir.

Türk Eğitim Sen olarak, bütün eğitim çalışanlarını sendika üyesi olmaya, yapılan eylem ve etkinliklere omuz vermeye davet ediyoruz.

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın.

Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir