Anasayfa / Kamu Sendikaları / TGS`den grev açıklaması

TGS`den grev açıklaması

ATV ile Sabah gazete ve dergi gruplarının bağlı olduğu Turkuvaz işletmesine ait İstanbul`da Balmumcu ve Sefaköy, Ankara`da ise Balgat işyerlerinde 13 Şubat 2009 tarihinde başlayan grevimiz 154`üncü gününde İstanbul 2. İş Mahkemesi`nin kararıyla durduruldu.Turkuvaz işletmesinin Antalya, İzmir, Adana, Diyarbakır, Bursa ve Trabzon işyerlerinde 3 Temmuz 2009 tarihinde başlayan ve bugün 16`ncı gününü dolduran grevimiz ise halen devam etmektedir.

Mahkemenin durdurma kararı sadece İstanbul ve Ankara`daki 3 işyerini kapsamakta, diğer 6 ildeki işyerlerinde devam eden grevimizi etkilememektedir.

İstanbul ve Ankara`daki üç işyerinde grevimizin durdurulmasına gerekçe olarak, Sendika üyelerinin, 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokav Kanunu`nun 51/4 maddesi uyarınca dörtte üç oranında azalmış olduğu iddiası gösterilmektedir.

Turkuvaz işyerlerinde grev öncesinde işveren baskısıyla istifalar olmuştur ancak Sendikamızın yetki başvurusunda bulunduğu 2007 yılından, greve çıkıldığı tarihe kadar üyelikten zorla istifa ettirilenlerin sayısı ise dörtte üç oranına ulaşmamıştır.

Turkuvaz işyerlerinde, TGS üyelerinin sayısında grevin başladığı 13 Şubat 2009 tarihinden sonra hiçbir azalma olmamıştır.

Mahkemenin verdiği karar hem yeterli inceleme yapılmadığı için eksiktir hem de Yargıtay`ın `grevin başlamasından sonra üye sayısındaki azalmanın` dikkate alınması gerektiği yönündeki içtihatlarına aykırı düşmektedir.

Bu nedenlerle, İstanbul 2. İş Mahkemesi`nin, 16 Temmuz 2009 tarihinde vermiş olduğu, `Sendika tarafından sürdürülen grevin sona erdirilmesine, kararın kesinleşmesine kadar grevin durdurulmasına` ilişkin karar Sendikamız tarafından temyiz edilecektir.

Ancak mahkemenin vermiş olduğu, `karar kesinleşinceye kadar grevin durdurulması` yönündeki karara da uymak zorundayız.

17 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, Turkuvaz işletmesine ait İstanbul ve Ankara`daki üç işyerinde grev gözcülerimiz Yargıtay`ın vereceği kesin karara kadar nöbet tutmayacaklardır.

İşveren tarafından yasadışı olarak iş akitleri feshedildiği bildirilen 10 grev gözcüsü üyemizin iş akdi fesihlerin geçersiz olduğuna dair mahkeme kararı temyiz sürecinde olduğu ve henüz kesinleşmediği için, grevdeki üyelerimizin işbaşı yapmaları da mümkün olamamaktadır.

Grevin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararı Yargıtay`da bozulup kesinleşinceye kadar, Sendikamızın grev gözcüleriyle birlikte, diğer kardeş sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin ve kamuoyunun dayanışmasıyla yürüttüğü eylemlilik süreci devam edecektir.

Sendika olarak, bu zamana kadar Turkuvaz işvereninin uyguladığı tüm hukuksuzluklara karşı, yasal ve meşru zeminlerde kalarak mücadelemizi sürdürdük.

Bundan sonraki mücadelemiz de yine yasal zeminlerde devam edecektir.

Mahkemenin, grevin durdurulmasına ilişkin olarak verdiği yanlış kararın Yargıtay`da düzeleceğine inanıyoruz. Grevin devamı yönündeki onama kararından sonra, 154 günlük onur grevimiz kaldığı yerden yeniden başlayacak ve Turkuvaz işvereni sendikal haklarımıza saygı gösterip, toplu iş sözleşmesini imzalayıncaya kadar sürecektir.

Türk medyasında 29 yıl aradan sonra fiilen uygulanan bu grev, Sendikamızın ve tüm basın emekçilerinin onur mücadelesidir.

Baskılar karşısında yılmadık, yılmayacağız!

Saygılarımızla.

TÜRKİYE

GAZETECİLER SENDİKASI

YÖNETİM KURULU

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın.

Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir