Anasayfa / Kamu Sendikaları / TÜİK’İN YAŞAM MEMNUNİYETİ ARAŞTIRMASI TÜRKİYE KAMU-SEN’İ DOĞRULADI

TÜİK’İN YAŞAM MEMNUNİYETİ ARAŞTIRMASI TÜRKİYE KAMU-SEN’İ DOĞRULADI

TÜİK’in “Yaşam Memnuniyeti Araştırması” Türkiye Kamu-Sen’in bu güne kadar yaptığı Asgari Geçim Araştırmalarını doğrulamış oldu. TÜİK yaptığı araştırmada geçinebilme alt sınırını 2500 TL olarak belirlerken, Türkiye Kamu-Sen bu sınırın 2769 TL olduğunu belirtmişti. TÜİK’in araştırması Türkiye Kamu-Sen’in yıllardır yaptığı asgari geçim çalışmalarının ne kadar doğru olduğunu ortaya koydu.

TÜİK bu araştırmasıyla masa başı hesaplarının yanlışlığını ortaya çıkarırken, gerçek rakamların da halkın kendisinden alınabileceğini gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 16 Nisan’da açıkladığı Yaşam Memnuniyeti Araştırmasının sonuçları son derece çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Araştırma yıllardır süren açlık ve yoksulluk sınırı tartışmalarına da bir bakıma açıklık getirdi.

Türkiye Kamu-Sen’in Asgari Geçim Araştırmalarında ortaya çıkan sonuçlar ile TÜİK’in yaptığı Yaşam Memnuniyeti Araştırmasına hane halklarının verdiği cevaplar arasında büyük bir uyum olduğu görüldü.

Türkiye Kamu-Sen, Mart 2009’da 4 kişilik bir ailenin refah seviyesini 2769 TL olarak tespit ederken, TÜİK’in araştırmasında 2500 TL’nin üstünde geliri olanlar içinde geçimini sağlamakta “çok zorlanan” bulunmadığı sonucuna varıldı.

Dolayısı ile ülkemizde rahat yaşamanın seviyesinin en az 2500 TL olduğu TÜİK tarafından da tescillendi.

Ancak ne tezattır ki; 2008 yılının Ağustos ayında aynı TÜİK, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 255 TL olarak açıklamıştı.

Görülüyor ki, masa başında, matematik formülleriyle sosyal konularda doğru sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Türkiye İstatistik Kurumu, masa başından kalkıp vatandaşların arasına girdiğinde daha gerçekçi sonuçlara ulaşmaktadır. TÜİK, bundan sonra özellikle açlık ve yoksulluk sınırı gibi araştırmaları da matematik formüllerinden çıkıp, vatandaşın gerçekleriyle hesaplarsa Türkiye Kamu-Sen’in rakamlarına ulaşacaktır. Çünkü Türkiye Kamu-Sen yıllardır bu araştırmaları halkın içinde, halkın gerçekleriyle yapmaktadır.
Kaynak:Türkiye Kamu-Sen

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Ambulans Çalışanlarına ve Hastalara Sigorta Yapılsın.

Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir