Anasayfa / Kamu Haberleri / Oyları tehlikeye giren memurlar YSK’ya başvuruyor

Oyları tehlikeye giren memurlar YSK’ya başvuruyor

Ortalama 200 bin memur her yıl yaz aylarında tayin oluyor. Sürecin bu yıl referanduma denk gelmesi sıkıntıya yol açtı. Aileleriyle birlikte yaklaşık 500 bin kişinin oy kullanması riske girdi.

Memur-Sen Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, bu konuda YSK’ya başvuracaklarını açıkladı. Anayasa paketinin memurlar için önemli haklar getirdiğini hatırlatırken, gelecekleriyle ilgili karar için söz sahibi olmalarının engellenmemesini istedi.

Sendikalar ve siyasi partiler ise YSK’nın istemesi halinde bu sorunu rahatlıkla çözebileceğini belirterek, yurtdışındaki örnekleri hatırlatıyor. “YSK’nın görevi katılımı engellemek değil, teşvik etmektir.” deniliyor.

Mahmut Kaçar’ın verdiği bilgiye göre her yıl yalnızca sağlık alanında 10 bin memurun tayini çıkıyor. Oysa pakette, toplu sözleşme hakkı, birden fazla sendikaya üyelik gibi memurları ilgilendiren çeşitli maddeler var. Kaçar, “YSK’nın atamalar yüzünden her dönemde yüz binlerce memurun oy verme gibi en temel hakkının elinden alınması gerçeğini görerek bugüne kadar bir işlem yapmaması manidardır. Eğer bu bir ihmalden veya unutkanlıktan ötürü bir durumsa Memur-Sen olarak yapacağımız yazılı başvuru ile bunu hatırlatacağız.” diye konuşuyor. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da önceki gün, “Mühür konusunda ‘jet’ hızıyla karar alan YSK, binlerce memurun oy kullanma hakkını görmezden geliyor. YSK bir an önce karar alarak, tayini çıkan memurların tayin belgeleri ya da eski oy kullandığı ilin seçim kurulundan alacağı bir belge ile oy kullanmasını sağlamalı.” diye seslenmişti. Bem-Bir-Sen Başkanı Mürsel Turbay da seçmenin istediği yerde oyunu kullanmasının en doğal hakkı olduğunu belirterek YSK’ya çağrı yapmıştı. Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Teknolojinin zirveye ulaştığı bir ortamda bu konuları konuşuyor olmamız anlamsız. Avrupa’da tayini çıkan bir memurun bilgileri anında gittiği bölgenin seçim kuruluna bildiriliyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

YSK’nın bu konudaki sessizliğine siyasi partiler de tepkili. Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Sekreteri Mustafa Destici, “YSK’nın görevi seçime katılımı önlemek olmamalı. Tam aksine oy kullanamayan vatandaşların önündeki engelleri kaldırarak seçime katılımı en yüksek seviyeye çıkarmak için uğraşmalı.” vurgusunu yapıyor. YSK’nın isterse oylarını kullanamayacak vatandaşların sorununu kolaylıkla çözebileceğini savunan Destici, şunları kaydediyor: “YSK bu konuda tek yetkili kuruldur. Alacağı kararlar için bir üst mahkemeye itiraz edilemez. Biz BBP olarak, oy kullanamayacak vatandaşlar adına bir çözüm bekliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Gerekli başvuruyu yapacağız.”

Yüksek Seçim Kurulu, seçmen listelerini 3 Temmuz’da kesin olarak belirledi. Bu nedenle, tayin gibi zorunlu haller bile olsa yeni bir düzenlemeye gitmek istemiyor. Tayin olan memurların, gideceği illerde seçmen kâğıdıyla oy kullanması önerisine ise, ‘mükerrer oy kullanılabilir’ gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir