Anasayfa / Kamu Haberleri / Sözleşmeli Memura Eğitim Müjdesi

Sözleşmeli Memura Eğitim Müjdesi

Sendikamız, açtığı dava sonucunda sözleşmeli memura eğitim için tayin hakkını kazandı. Mahkeme üniversiteyi kazanan sözleşmeli memurun üniversitenin olduğu şehre tayin edilmesine karar verdi. Sendikamız Türk Sağlık-Sen tarafından Kars Kafkas Üniversitesi Hemşirelik Lisans bölümünü kazanan Ankara’da çalışan sözleşmeli üyenin öğrenim durumundan tayin talebinin reddedilmesi üzerine Ankara 9. İdare Mahkemesinde dava açıldı. Davayı görüşen mahkeme eğitimin hakkını Anayasal hak olduğuna dikkat çekerek sözleşmeli memurun Kars’a tayin edilmesi gerektiğine hükmetti.
Kararda kadrolu memurların eğitim nedeniyle tayin hakkı varken sözleşmeli memurların çalıştırılmasına dair esaslara göre eğitim mazereti nedeniyle tayin hakkına izin verilmediğinin idare tarafından öne sürüldüğü belirtildi.

Kararda buna rağmen Anayasanın eşitlik ilkesinin ayni hukuki durumda bulunan kişilere hukuk kurallarının aynı şekilde uygulanması anlamına geldiği ifade edilerek 657’ye bağlı çalışan sözleşmeli memurlarında diğer kadrolu memurlar gibi kamu görevlisi niteliği taşıdığı belirtildi.

Mahkeme kararında Kafkas üniversitesi Hemşirelik Lisans bölümünü kazanan sözleşmeli memurun “Anayasa hükmü gereği eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılmaması gerektiği ortadadır” denilerek sözleşmeli memurun eğitim nedeniyle tayin talebinin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. İdarenin tayin işleminin reddine ilişkin kararının hukuka ve hakkaniyete uyarlılığının bulunmadığı ifade edilerek reddedilmesine karar verildi.

Kararla ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ” Sözleşmeli memura eğitim hakkını çok görenlere karşı kazanılan bu dava çok önemlidir. Anayasanın açık hükmüne rağmen sözleşmeli memurları Bakanlar Kurulu kararı ile eğitim hakkından yoksun bırakılması hukuktan geri dönmüştür. Mahkeme sözleşmeli memura eğitim için tayin hakkını tanımıştır. Karar emsal olarak algılanmalı ve hükümet bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak sözleşmeli memurların bu mağduriyetini sonlandırmalıdır ” dedi.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir