Anasayfa / Kamu Haberleri / TÜRK EĞİTİM-SEN’İN AÇIKLAMALARI ÖSYM’Yİ HAREKETE GEÇİRDİ

TÜRK EĞİTİM-SEN’İN AÇIKLAMALARI ÖSYM’Yİ HAREKETE GEÇİRDİ

Türk Eğitim-Sen, KPSS’ye giren yüzbinlerce adayın, puanlarının yanlış hesaplandığını ve soruların çalındığını iddia etmesini gündeme getirmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, adayların yüzde 70’inin puanlarının yanlış hesaplandığını savunduğunu belirterek, “ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, neden sağır ve dilsizi oynuyor?” diye sormuştu.

Türk Eğitim-Sen’in açıklamaları ÖSYM’yi harekete geçirdi. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan konuya ilişkin açıklama yaparak, iddiaların araştırıldığını ve somut hiçbir verinin olmadığını söyledi. Yarımağan, “Birtakım iddialar var. O iddialar delil niteliğinde değil. İddiaları ortaya koyanların elinde de hiçbir kanıt yok. Onlar da tamamen hisleriyle söylüyorlar” diye konuştu. Önceki yıllarda tüm soruları doğru yanıtlayan aday çıkmamasına karşın bu sınavda 350 adayın tam puan almasının nedenini Yarımağan şöyle açıkladı, “Soruları hazırlayan öğretmenlerle konuştuk, onlar diyor ki ‘müfredat değişti, soruların türü çok değişti, dolayısıyla eski sınavlarla çok karşılaştırmayın. Nitekim ortalamada 9 puan farketmiş. Yani geçen yıla göre (soruları doğru yanıtlamada) ortalama 9 puan artarak 52’den 61’e yükselmiş. Demek ki geçen seneye göre sorularda ciddi bir kolaylaşma var.” Araştırmalar sonucunda iddiaların doğruluğu kanıtlanırsa sınavın iptal edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya Yarımağan, “Herşey her zaman mümkün. Böyle bir şey olduğu ispat edilirse kanıtları olursa olabilir ama böyle bir şey olduğuna inanmıyorum” yanıtını verdi. “Bazı dershanelerin ÖSYM’den bazı kişilerle bağlantı kurup soruları aldığı” yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine Yarımağan “Ben böyle bir şey olmasına ihtimal vermiyorum. Tabii ki olmaz olmaz diye bir şey yoktur dünyada. Özellikle ÖSYM’nin içindeki güvenlik önlemlerinin artı kişilerin güvenilir olduğuna inanıyorum. Sonuçta bu sorular matbaaya gidiyor, basılıyor, sonra 81 ile dağıtılıyor, sonra bilmem ne kadar salona dağıtılıyor. Bir sızma olsa dağılımlar böyle olmaz” diye konuştu.

Ancak ÖSYM Başkanının açıklamaları biz eğitimcileri tatmin etmedi. Geçen yıl KPSS’de 53 puan alan birisinin bu yıl 85 ya da 90 puan alması, eğitim bilimleri testinde karı-kocanın tüm sorulara doğru yanıt vermesi büyük şüphe uyandırmakta ve “sorular çalındı mı?” sorusunu akıllara getirmektedir.

ÖSYM Başkanı Yarımağan’ın olaya yaklaşımının peşin hükümlü olduğuna inanıyoruz. Yarımağan’ın soruların çalınmadığına ilişkin kesin bir kanı içinde olduğu açıklamalarından da görülmektedir. ÖSYM Başkanı iddiaların ciddiyetini kabul etmeyerek, konuyla ilgili araştırmaya gölge düşürmektedir. Çünkü ÖSYM Başkanı Yarımağan’ın iddiaları ciddi bulmaması, bu araştırmanın tarafsız ve sağılıklı yapılmasını mümkün kılmamaktadır.

Yarımağan bu iddiaları araştırırken objektif olmalı ve peşin hükümlerinden arınmalıdır. Titizlikle yapılacak bir çalışma, KPSS ile ilgili iddiaları tamamen ortadan kaldırabilir. Kısacası ÖSYM, peşinen “KPSS soruları çalınmamıştır” demek yerine, iddiaların doğru olma ihtimaliyle hareket ederek, iddiaları etraflıca araştırmalı ve kamuoyuna tatmin edici cevaplar sunmalıdır.

Türk Eğitim-Sen, konunun takipçisidir ve gerçekler ortaya çıkana dek, olayın peşini bırakmayacaktır.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir