Anasayfa / Kamu Sendikaları / 4924’lü personel mutabakat metni ile sahip olduğu haklara kavuşuyor

4924’lü personel mutabakat metni ile sahip olduğu haklara kavuşuyor

4924’lü personel mutabakat metni ile sahip olduğu haklara kavuşuyor
2008 yılı toplu görüşmelerine yetkili sendika olarak katılan Türk Sağlık – Sen’in etkin ve yoğun mücadelesi sonucunda sözleşmeli personel ile ilgili alınan kararlar bir bir hayata geçiriliyor.

Toplu görüşmelerde alınan karara istinaden her iki sözleşmeli personelin tabi oldukları mevzuatların farklı olması nedeni ile 4/b sözleşmeli personel ile ilgili yasal düzenlemenin Bakanlar Kurulunca, 4924 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli personel için ise Sağlık Bakanlığınca yapılması gerekmektedir.

Bunun üzerine 4/b sözleşmeli personel ile ilgili yasal düzenleme Bakanlar Kurulunca yapılarak 29.03.2009 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup, Sağlık Bakanlığınca hazırlanan yönergenin yakın tarihte çıkması ile uygulama başlatılacaktır.

Toplu görüşmede alınan karar çerçevesinde Devlet Personel Başkanlığının Sağlık Bakanlığına hitaben yazdığı 18.11.2008 tarih ve 021874 sayılı yazıda; 4924 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli personelin eş durumu nedeni ile tayin hakkından faydalandırılması yönünde yasal düzenleme yapılması istenmiştir.

Sağlık Bakanlığı ise, 4924 sayılı Kanuna tabi sözleşmeli personelin eş durumu tayinleri ile ilgili olarak Sözleşmeli Personel Atama ve Nakil Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde değişiklik yapmak üzere gerekli çalışmaları başlatmıştır. Söz konusu düzenleme 4/b lilerle ilgili yapılacak düzenlemenin ardından yürürlüğe girecek olup, kapsamı 4/b lilerle ilgili yönerge hükümleri paralelinde olacaktır.

4924’lü sözleşmeli personelin haklarına kavuşması için yoğun bir çaba gösterdiklerine dikkat çeken Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Gerek 4/b’lilerle ilgili yapılan düzenleme ve ardından yakın tarihte yayınlanacak yönerge gerekse 4924’lülerle ilgili yapılacak düzenleme toplu görüşmede alınan kararlar çevresinde hayata geçirilmiştir. İlgili düzenleme ile taleplerimizin bir kısmı karşılanmış ise de bu düzenlemeleri bir adım olarak görmekteyiz. Karşılanmayan taleplerimiz için bugüne kadar olduğu gibi asla taviz vermeden mücadelemize devam edeceğiz. 4924’lü sözleşmeli çalışanların toplu görüşmede mutabakat altına aldırdığımız hakları ile ilgili olarak Bakanlık düzenleme yapacaktır. Çünkü bu toplu görüşme sonrası kazanılmış bir haktır. Türk Sağlık-Sen bu hakkın hak sahibine teslim edilmesi için girişimlerini sürdürmeye devam etmektedir. Bu ne birinin lütufdur. Ne de bir siyasetçi ve bürokrat önünde ceket ilikleme ile çözülecek bir sorundur. Bu imza ile karar altına alınmış bir haktır. Mutlaka verilecektir. Yakın bir zamanda 4924’lüler bekledikleri eş durumundan tayin haklarına kavuşacaklardır. Bu gerçeğin böyle bilinmesinde fayda vardır. Yetkili sendika olarak kazanımlarımıza gölge düşürmek isteyen ve etik dışı yöntemlerle sahip çıkmaya çalışan sözde sendikaları ilkeli olmaya ve sadece çalışanlar adına hak mücadelesi vermeye davet ediyorum.” dedi

Kayak:Türk Sağlık-Sen

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir