Anasayfa / Basın Açıklamaları / İŞSİZLİK, KAYGI VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI

İŞSİZLİK, KAYGI VERİCİ BOYUTLARA ULAŞTI

ALINAN ÖNLEMLERİN İŞSİZLİĞİN ATEŞİNİ NEDEN DÜŞÜRMEDİĞİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

İSTİHDAM KOMİTESİNİN KURULMASI DAHA FAZLA GECİKTİRİLMEMELİ
HAK-İŞ Genel Başkanı Salim USLU, işsizliğin kaygı verici boyutlara ulaştığını belirterek, “Açıklanan rakamlar, Türkiye’nin temel sorununun ve birinci gündem maddesinin işsizlik olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hükümet, ESK’da önerdiği İstihdam Komitesini hızla hayata geçirmelidir” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Salim USLU, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2009 yılının ilk ayına ilişkin Hanehalkı İşgücü araştırması sonuçlarına göre, işsizlik oranı yüzde 15.5, işsiz sayısı ise 3.6 milyon kişi ile tarihi bir düzeye ve kaygı verici boyutlara ulaşmıştır. Özellikle tarım dışı ve genç nüfus arasındaki işsizlik oranındaki artış kaygıları daha da derinleştirmektedir. Genç nüfus arasındaki işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 6.7 puanlık artışla yüzde 28, tarım dışı işsizlik oranı ise 5.3 puanlık artışla yüzde 19 olarak belirlenmiştir.

Açıklanan rakamlar, Türkiye’nin temel sorununun ve birinci gündem maddesinin işsizlik olduğunu ve iş güvencesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Hükümetin küresel mali krizin etkilerini hafifletmek için açıkladığı ve toplam 40 milyar lirayı aşan beş ayrı destek paketinin işsizliğin ateşini düşürmeye yetmediği görülmektedir. Hükümet, likidite desteğiyle başladığı kriz tedbirlerine, vergi, üretim, ihracat ve finansman destekleriyle devam etmiş ve ekonomiye toplam 53 kalemde destek sağlamıştır. Ancak ne yazık ki bu desteklerin işsizliğin azaltılmasına, istihdamın artırılmasına herhangi bir katkı sağlamadığını üzülerek görmekteyiz. Alınan önlemlerin istihdama neden yansımadığı araştırılmalı, işverenler de zor günlerde işçi çıkartmak konusunda keyfi bir tutum sergilemek yerine, mali olanaklardan yararlanmalı, yeni üretim yöntemleri ve pazar stratejileri geliştirmeli, iyi niyetli ve samimi davranmalıdır.

Ayrıca destek paketlerinin uygulanması konusunda etkin bir denetim ve izleme sistemi hayata geçirilmelidir. İşsizlik sorunu mademki bütün ülkelerin sorunudur. Özellikle de etkisi kriz dönemlerinde daha yakıcı bir şekilde hissedilmektedir. Öyleyse çözümü de toplumsal, yani diyalog yöntemiyle belirlenmelidir. Böyle dönemlerde tedbir amacıyla büyük mali paketlerin sunulması önemlidir. Ancak bunların dizaynı, uygulanması ve sonuçlanmasında mutlaka sosyal diyalog mekanizması kurulmalıdır. Hükümet, Ekonomik ve Sosyal Konsey’de (ESK) önerdiği istihdam komitesini hızla hayata geçirmelidir.

Ekonomi politikaları ile sosyal politikalar belirlenirken, istihdamın bu politikaların merkezine konulması gerekmektedir. Aile Yardımı Sigortası, mutlaka yeni bir sigorta kolu olarak Türkiye’de de uygulanmalıdır. İşsizlik ve açlık sorununu birbirinden ayrılarak işsiz insanlar düzenli gelir sistemi ile ekonomiye ve sosyal hayata entegre edilmelidir. Zaten 40 milyar lirayı aşan desteğe rağmen, işsizlik artıyorsa hazır paranın üretim süreçlerine katılmasında bir sorun var demektir.”

Kaynak:Hak-iş

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir