Anasayfa / Sendikal Haberler / Krize 1.400 kurban vermemek için maaşın üçte birini feda ettiler

Krize 1.400 kurban vermemek için maaşın üçte birini feda ettiler

Erdemir ve İsdemir`de işçi sendikaları ve işveren, kriz koşulları nedeniyle 12 bin 587 çalışanın ücretlerinden yüzde 35 indirim konusunda anlaştı Devamı için tıklayınız. Ordu Yardımlaşma Kurumu`na (OYAK) bağlı demir çelik şirketleri ERDEMİR ve İSDEMİR`de geçen ay duyurulan gönüllü işten ayrılmayı teşvik eden uygulamadan sonra çalışanların ücretleri de yaklaşık üçte bir oranında düşürüldü. İşçi sendikaları ve işverenin anlaştığı bu karar, Borsa`ya önceki gün gönderilen bir açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. Taraflar, yaklaşık 13 bin çalışanı yakından ilgilendiren kararın ayrıntılarıyla ilgili basına bir açıklama yapmaktan kaçındılar.

16 AYLIK ANLAŞMA

Karara göre, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) ve en önemli iştiraki İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.`de (İSDEMİR), toplu iş sözleşmelerinin tarafı olan işçi sendikaları ve işverenler, yürürlükteki toplu iş sözleşmelerinin kimi maddelerinin 16 aylık bir süre için tadil edilmesi konusunda anlaştı. Anlaşmaya göre, ücretler ve ücrete bağlı diğer haklar yüzde 35 indirilecek, ancak nakdi ve gayri nakdi sosyal yardımlar bu indirimden etkilenmeyecek.

BU BÜYÜKLÜKTE BİR İLK

ERDEMİR`den Borsa`ya gönderilen yazıda, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`deki demir-çelik sektöründe de gittikçe derinleşen ve nerede duracağı kestirilemeyen krizin ortaya çıkardığı büyük zararlardan en az etkilenebilmek amacıyla kararın alındığı vurgulandı. Ülkede bu büyüklükte ilk kez uygulanan düzenlemenin, karşılıklı güveni, saygıyı ve fedakârlığı yansıttığı belirtilen yazıda, uygulamanın işletmelerin sağlıklı olarak devam edebilmesini ve ülke ekonomisindeki işlevlerini yerine getirebilmelerini temin ederken, bugünkü koşullarda çok sayıda işçinin işten çıkartılmasının alternatifi olması sebebiyle de iş barışına hizmet ettiği vurgulandı.

Sabah http://www.sabah.com.tr

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir