Anasayfa / Sendikal Haberler / Türk Ulaşım Sen, yerli tren üretti

Türk Ulaşım Sen, yerli tren üretti

Türk Ulaşım Sen, yerli tren üretti
25 Mart 2009 10:45
– Türkiye Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Ulaşım Sen) Genel Başkanı Nazmi Güzel, 2,5 yıl önce başlatılan araştırma geliştirme AR-GE çalışmaları sonucunda mevcut hatları en iyi şekilde kullanabilen ve 160 kilometre hız yapabilecek tamamen yerli tren ürettiklerini söyledi.

Güzel, yaptığı açıklamada, 2,5 yıl önce Öncüler Ulaşım Teknolojileri AŞ bünyesinde yerli tren üretimi çalışmalarına başlandığını belirtti.

Ankara’daki AR-GE çalışmalarının başında 12 yıl boyunca Avusturya’da demir yolu tasarımı yapan Elektrik ve Elektronik Mühendisi Sabahattin Çelik’in bulunduğunu kaydeden Güzel, dünyada benzeri olmayan yeni bir sistem geliştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Sadece şu kadarının müjdesini vereyim. Mevcut hatları en iyi şekilde kullanabilen ve 160 kilometre hız yapabilecek tamamen yerli tren ürettik. Artık AR-GE olmaktan çıktı, seri üretim aşamasına geldi. Ürettiğimiz aracı çok yakın bir zamanda raya indireceğiz. Bunun arkasından yerli hızlı tren aracı da kızaktadır. Öyle zannediyorum ki 2009 yılının sonunda bu hızlı aracımızı da ülkemiz tanıyacaktır. Farklı bir altyapı sistemi ve yeni geliştirilecek aracı Türk halkının hizmetine sunacağız. Bunun heyecanını şimdiden yaşıyoruz.”

“4 çeker araba gibi”

Geliştirilen yeni sistemin mevcut sistemlerden pek çok yeni özelliğiyle ayrıldığını kaydeden Güzel, şöyle devam etti:

“Vagonlarımızın her biri lokomotif gibidir. Her bir vagon kendini taşımaktadır. Mevcut sistemler gibi önde 120 tonluk bir makine, arkasında kör tekerlekli bir kitle yok. 4 çeker araba gibi, her vagon kendini götürüyor. Tekerlekleri birbirinden bağımsız tahrikli ve elektrikle beslenen bir sistem.

Bu sistemle Ankara’yla İstanbul arasındaki bir yolcunun bize maliyeti 1 TL olacak. 10 TL’ye yolcu taşıdığımızda bile çok büyük bir kar etmiş olacağız. Sistem kendini kısa zamanda amorti eder. Bir metro aracının bir vagonu 1,5 milyon dolardır. Biz 1,5 milyon dolara karşılık 4 vagonlu, motoruyla beraber set halinde araç üretebiliyoruz. Bir metro vagonu maliyetine bir seti yapabiliyoruz.

Güzel, sistemin, makinistin rolünü asgari düzeye indirdiğini belirterek, “dünyada bu teknolojinin bir örneği yoktur. Bu yeni teknoloji ile Avrupa’nın çok önüne geçiyoruz. Gittiği yolu belleğinde tutan, makinistin rolünü asgari düzeyde tutan bir sistem. Makinist kırmızı ışıkta geçemez. Belirli bir hızın üstüne çıkamaz. Terör olaylarına karşı başka çözümlerimiz de var. Kılavuz araçlar geliştirerek trenlerin önünden göndereceğiz ve kılavuz araç tuzakları arkadaki trene bildirecek” diye konuştu.
Kaynak:Anadolu Ajansı , Memurlar net

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir