Anasayfa / Basın Açıklamaları / 01-09 Kasım Yer Değişikliği Kılavuzu Hakkında

01-09 Kasım Yer Değişikliği Kılavuzu Hakkında

Milli Eğitim Bakanlığı, sadece kadrolu öğretmenlere yönelik 01-09 /11/2010 tarihlerinde başvurusu alınacak “Sağlık Durumu ile Genel ve Özel Hayatı Etkileyen Nedenlere Bağlı Yer Değiştirmeler Kılavuzunu” yayınladı. Kılavuzun daha önce belirlenen takvime uygun bir zamanda, ertelenmeden yayınlanması bakanlığımız adına sevindirici bir gelişmedir. Ancak, KPSS iptali yüzünden bir türlü yapılmayan Sözleşmeli öğretmenler özür grubu yer değiştirmeleriyle ilgili talebimizi bakanlığa iletmemize rağmen bu konuda gelişme olmaması, bu feryada kulak kapatılması mağduriyetlerin artmasına neden olmaktadır.

Özür grubu yer değiştirmeler bakanlığımızın hassasiyetle yaklaşması gereken bir konudur. En doğru uygulamayı bir türlü yapamayan, hep bir yanı eksik yönetmelik ve kılavuzlarla işi yapmaya çalışan bakanlık bu konuda genellikle sınıfta kalmaktadır. En son yayınlanan kılavuz sadece bir iki rötuşla, kopyala-yapıştır yaparak, bir takvim eklemeyle yeni kılavuz halini almıştır, bakanlık bu konuda yeni ve sadece bu özür grubunu kapsayacak, öğretmenlerin kafasını karıştırmayacak şekilde yeni bir kılavuzu yazamayacak kadar aciz olmamalıdır. Kılavuzu dosya olarak bilgisayara indirirken indirilen dosyanın aslında “2010 Yılı Yaz Tatili Dönemi Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu” olduğunu görüyorsunuz. Yanlış dosya indiriyorum hissine kapılmamak elde değil, indirdikten sonra görüyorsunuz sadece yeni takvim eklendiğini. Bakanlık bunu hep yapıyor, tarihsiz, sayısız basın açıklamalarıyla atamalar, yer değiştirmeler…

Gelelim makyajlı kılavuzumuza; kılavuzun iyi tarafları da var elbette, en iyi tarafı zamanında yayınlanmasıdır. Kısaca bakacak olursak;

-Şehit gazi yakınlarına koşulsuz yer değiştirme olanağı verilmiş olması, norm kadro ve ihtiyaç engeline takılmayacak olması bu kılavuzda herkesin üzerinde mutabık kalacağı en güzel maddedir.

-“İl ve ilçe emri uygulaması”nın olmaması birçok mağduriyetin devam etmesine sebep olacaktır.

-Sağlık özründe bakmakla yükümlü olunan anne baba için raporlarında “başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez” ibaresi bulunanların yer değiştirmelerinin il sağlık müdürlüklerinden görüş alınmadan (memurun bulunduğu ilde tedavisinin mümkün olmama şartı aranmadan) yapılacak olması en doğrusudur.

– Sağlık özrü oluştuğu günden itibaren öğretmenin tayin isteyebileceği bir hakkı olmalıdır. Yılın her zamanında yapılabilmelidir.

-Genel ve özel hayatı etkileyen nedenler arasında “boşanmanın “ sayılmamış olması bu konuda mağdur olanları hiçe saymaktır. Evlilik kutsallığı vurgulanan ve bizce de bu kutsallığı kanıksanan bir kurumdur. Hiçbir evlilik “ilerde boşanırız” diyerek kurulmaz. Ancak, yürümeyen ve yürümesi faydadan çok zarar; mutluluktan çok mutsuzluk; sevinçten çok acı getiren bir birlikteliğin de devam etmemesi gerektiği mantıklıdır. Boşanan eşler istedikleri takdirde görev yerlerinin il içinde-il dışında değiştirilmesini talep edebilmelidir.

Özür grubu yer değiştirmeler daha önce de belirttiğimiz üzere çok hassas bir konudur. Özür grubu yer değiştirmelerinde öğretmenlerin mağduriyetlerine son vermek bakanlığın önceliği olmalıdır. Bu konuda ihmal, suistimal etme varsa bunu tespit edip ortaya çıkarmak ta devletin görevidir. Herkesin hakkını alacağı bir sistem oluşturulmuşsa ve hala birileri bunu suistimal ediyorsa devletin ilgili organları bu konuda en ağır yaptırımı da uygulamalıdır.

Bakanlığımız kadrolu öğretmenlerin yer değiştirme işlemini yaptıktan sonra acilen sözleşmeli öğretmenlere özür grubu yer değiştirme hakkı vermelidir. Kadro sözü verilmesinden bu yana çok zaman geçti, bakanlık yetkilileri ve eski Milli Eğitim Bakanımız bunu unutmuş olsa bile geçen zamanda sözleşmeli öğretmenler bu kutlu eğitim davasında, emekleriyle süreçteki yerlerini hep muhafaza etmiş ve görevlerini layıkıyla yapmışlardır. Şimdi layık oldukları “kadro” da onların en temel hakkıdır, ana sütü gibi helaldir onlara… Yer değiştirme konusunda hukuk, mevzuat herkese, tüm eğitim emekçilerine eşit işletilmelidir.

Anadolu eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir