Anasayfa / Basın Açıklamaları / 1 MAYIS İŞÇİNİN-EMEKÇİNİN BAYRAMI

1 MAYIS İŞÇİNİN-EMEKÇİNİN BAYRAMI

 

1 MAYIS İŞÇİNİN-EMEKÇİNİN BAYRAMI İŞÇİ SINIFININ BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ TÜM HALKIMIZA KUTLU OLSUN !

1890 yılından bu tarafa dünyada kutlanan 1 Mayıs, 1906’dan itibaren de ülkemizde kutlanmaktadır. Bu yıl da “Emek ve Dayanışma Bayramı” olarak kutlanacaktır. Ülkemizde 1977’de en coşkulu bir şekilde İstanbul’da kutlama yapılırken bayram provake edilmiş, 37 emekçi insanımız hayatını kaybetmiştir. Onları saygıyla anıyoruz.
Bugün de emperyalizm, küreselleşme adı altında hem saldırılarını, hem de sömürüsünü alabildiğine yaygınlaştırmakta, dünyamızı yaşanamaz hale getirmektedir. Başta emekçiler olmak üzere insanlar gün geçtikçe yoksullaştırılmakta, açlığa ve sefalete mahkum edilmektedir. Emperyalizm, emeği yok sayarak sendikasızlaştırmayı ve taşeronlaştırmayı hedeflemektedir Küreselleşmeyle mutluluğu ve refahı değil, kan ve gözyaşını yaygınlaştırmaktadır. Özellikle Ortadoğu’da Irak’tan başlayarak bölgemizi kan gölüne çeviren emperyalizm, insanlara demokrasi, özgürlük ve mutluluk yerine yoksulluk, çaresizlik ve gözyaşı getirmiştir.

Ülkemizin kuruluşları, öz kaynakları özelleştirme adı altında yabancı ve işbirlikçi yerli sermayeye peşkeş çekilmiş, işsizlik ve yoksulluk had safhaya ulaşmıştır. Bütün emekçilerimiz gelecek kaygısı içindedirler.
İşte 1 Mayıs, böyle bir ortamda ülkemizde ve dünyada kutlanmaktadır. Elbette emekçiler, olarak alın teriyle geçinmeye çalışan bizler de mutluluğu, sevinci ve coşkuyu fazlasıyla hak ediyoruz. Ama yaşadıklarımız ve yaşamın gerçekleri bütün bunları elimizden alıyor.

Ancak emekçiler hep buna mahkum değildir. Gün birlik günüdür. Gün dayanışma günüdür. Mücadele günüdür. İçinde bulunduğu bu durumdan emekçileri, yine onların kararlı mücadelesi kurtaracaktır.
Çünkü 1 MAYIS, ücretli kölelik zincirinin kırıldığı gündür.
Çünkü 1 MAYIS, insanın insan tarafından sömürülmesine son vermektir.
Çünkü 1 MAYIS, sınıfsız, sömürüsüz bir toplum yaratmaktır.
Çünkü 1 MAYIS, devrimci mücadelenin dayattığı bir çağrıdır.
Eğitim-İş Sendikası olarak bu devrimci bilincin aydınlattığı, bizi mücadele için yüreklendiren, umut veren, halkımızın ve bütün çalışanların Emek ve Dayanışma Bayramı
1 MAYIS’ ı kutlarız.

YAŞASIN 1 MAYIS!

YAŞASIN BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA!

YAŞASIN İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN BAYRAMI!

Yüksel ADIBELLİ
Genel Başkan

Kaynak:
Nagihan Konukcu
Egitim-Is Basin Danismani

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir