Anasayfa / Basın Açıklamaları / 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

İKTİDARIN HEDEFİ TEK SESLİ YANDAŞ MEDYADIR Bugün çalışan gazetecilere önemli ekonomik ve toplumsal olanaklar tanıyan 212 Sayılı Yasa’nın kabulünün 49. yıl dönümü. Ancak ne yazık ki, basın emekçileri bugün 49 yıl öncesinden bile daha güç koşullarda görev yapmaktadır. Oysa ki medyanın objektif esaslar çerçevesinde, eleştiri özgürlüğü yoluyla toplumsal denetim işlevini yerine getirmesi, doğruya ve toplumsal yarara ulaşma hedefinin bir parçasıdır. Ne yazık ki son dönemde yaşanan gelişmeler, ülkemizdeki yazılı ve görsel medyanın bu görevinden uzaklaştırılmak istenildiğini göstermektedir.

AKP iktidarı, kendi düşünce ve görüşleri doğrultusunda yayın yapan, muhalefete yer vermeyen, tek sesli bir “yandaş bir medya” yaratma gayretine girmiş ve bunda başarılı da olmuştur. Bazı basın kuruluşlarına kesilen rekor vergi cezaları, örtülü sansür uygulamaları, yayın politikaları ile ilgili gizli ya da açıktan uygulanan baskılar ülkemizdeki basın özgürlüğünün üzerinde dolaşan kara bir bulut gibidir. Oysa ki doğru haber alma, doğruları ve gerçekleri bilme hakkı demokrasinin gereğidir. İfade özgürlüğünden söz edenlerin, hem bu hakkın, hem de bilgilenme hakkının demokrasilerde gazeteciler aracılığı ile kullanılabileceği gerçeğini görmezden gelmeleri de düşündürücüdür.

Aynı zamanda görevlerini yaparken şehit edilen basın emekçileri ile yazdıkları haberler nedeniyle cezaevlerinde bulunan gazetecilerin sayısı bellek sınırlarını zorlamaktadır. Türkiye, adeta totaliter rejim uygulamalarını anımsatan yöntemlerle, sindirilmiş bir medyaya mahkûm edilmeye çalışılmaktadır.

Basın emekçilerinin sendikal örgütlenmesinin önünün kesilmesine, gazetecilerin mesleki yıpranmadan doğan haklarının kaldırılması ve ekonomik krizin olumsuz etkileri de eklenmiştir. İşten çıkarmaların ekonomik krize karşı akla gelen ilk önlem olması nedeniyle gazeteciler büyük bir tedirginlikle görevlerini sürdürmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle medyanın üzerindeki bütün baskıcı uygulamaların kırıldığı, daha özgür bir ortamda görev yapan gazetecilerin bulunduğu günlerin geleceği inancıyla bütün basın emekçilerinin 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlarım.

Yüksel ADIBELLİ
Genel Başkan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir