Anasayfa / Basın Açıklamaları / 12 Eylül Anayasası Milletin Ayağına Takoz Olmaktadır. (Memur-Sen)

12 Eylül Anayasası Milletin Ayağına Takoz Olmaktadır. (Memur-Sen)

MEMUR-SEN olarak, Türk demokrasi tarihinde kara leke olarak yerini alan 12 Eylül darbesi ve kalıntılarının izlerinin tamamen silindiği, yerine demokratik bir sistemin inşa edildiği Türkiye istiyoruz. Türkiye’nin önünün açılması ve millet iradesinin kayıtsız-şartsız hakim olması için ilk yapılması gereken; darbenin gölgesinde, demokratik olmayan yöntemlerle hazırlanan ve kabul ettirilen 12 Eylül Anayasa’sı tamamen kaldırılarak kurumlar arası mutabakatın arandığı değil, milletin mutabakatının sağlandığı yeni bir anayasa hazırlanmasıdır.

Bu Anayasa millet iradesini esas alan, parlamenter sistem içinde hesap verilecek tek makamın millet olduğu, kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği her kurumun kendi işini yaptığı, özellikle TBMM’nin görev alanlarına müdahaleye asla izin verilmediği bir Anayasa olmalıdır.

Ülkemizin ve milletimizin önünde takoz olan 12 Eylül Anayasa’sı kaldırılarak evrensel hukuka, demokratik değerlere uygun ve insanı merkeze alan yeni bir anayasa yapılması halinde ülkemiz dünya demokrasi liginde ön saflarda yerini alacak, insanlarımızın yaşamaktan keyif aldığı bir ülke durumuna gelecektir.

Onun için MEMUR-SEN olarak, darbelere ve onun kalıntılarına hayır, demokratik yeni bir anayasaya evet diyoruz. Demokratik yeni bir anayasa her türlü darbenin, muhtıranın, çeteleşmenin, mafyalaşmanın panzehiri olacaktır.

Bir yandan yeni anayasa çalışmaları sürdürülürken, diğer taraftan da 12 Eylüllerin, 28 Şubatların mimarları sorgulanmalı, hesaba çekilmelidir. Yine bu anti-demokratik süreçlerin devamı olan Ergenekon örgütlenmesinin çökertilmesi, tasfiye edilmesi için operasyona devam edilmeli, asla geri adım atılmamalıdır.

Konfederasyon olarak, demokratik Türkiye ve temiz toplum için üzerimize düşen her türlü görevi Ortak Akıl Hareketi’nde olduğu gibi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Mehmet Baysal
Memur-Sen Denizli Temsilcisi

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir