Anasayfa / Basın Açıklamaları / AKP HÜKÜMETİNDEN CUMHURİYETİN ÖĞRETMENİNE YENİ GÖREV: AĞALIĞA ,ŞEYHLİĞE BİAT! (Eskişehir)

AKP HÜKÜMETİNDEN CUMHURİYETİN ÖĞRETMENİNE YENİ GÖREV: AĞALIĞA ,ŞEYHLİĞE BİAT! (Eskişehir)

Milli Eğitim Bakanlığı; mesleğe başlayan yeni öğretmenler için hazırlamış olduğu kitapçıkta Cumhuriyetin öğretmenine Şeyhlik, ağalık gibi ortaçağ kurumlarıyla uzlaşmasını ve onlardan yardım almasını istedi.Kitapçığın ibretlik bölümü şöyle;’Bazı köylerde var olan ağalık,seyitlik,şeyhlik gibi oluşumları benimsemesen bile anlamaya çalışmalı,onların o yörenin gerçekliği olduğunu bilmeli ve onları karşına almak yerine potansiyellerinden yararlanma yollarına gitmelisin.’
Bakanlık bu yetkiyi nereden almaktadır, mevcut hukuk kuralları mı değişmiştir? Demokratik hukuk devletinde ortaçağ kurumlarını güvence altına almak,ortaçağın karanlık zihniyetiyle mücadele etmek,toplumu aydınlatmak görevleri öğretmenlerin ellerinden alınıp,öğretmenlere sadece ücretli memurlar gözüyle mi bakılmaktadır?
Yine Öğretmenlere köyün imamının da önemli bir görev yaptığı vurgulanarak ‘Köyün imamı senin için çok önemli biridir ve köylüler üzerinde etkisi yadsınamayacak düzeyde fazladır. İmamla geliştireceğin diyalog hem köy halkının seni benimsemesini kolaylaştıracak hem de okula ilgisini artıracaktır. Sadece imam değil köyün ileri gelenleri ya da toplum liderleri de misyonunu yerine getirmeden de sana destek olacaklardır. Yeter ki insanlarla nasıl diyalog kurulabileceğini bil.Bunu yaparken sadece kendi çıkarını ön plan da tut’ .
AKP ve onun Eğitim Bakanlığı yanılmaktadır, Cumhuriyetin öğretmenleri Atatürk Devrimlerinin ışığında meseleleri akıl ve bilimle çözecek, Ağalık, şeyhlik, seyitlik gibi ortaçağ kurumlarıyla hesaplaşarak, yurdumuzun şeyhler,dervişler ve mensuplar memleketi olmasına izin vermeyecektir.

Işık UÇAR
Eskişehir Eğitim-İş Basın Sekreteri

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir