Anasayfa / Basın Açıklamaları / ALES, İMAM HATİP, KILIK KIYAFET….

ALES, İMAM HATİP, KILIK KIYAFET….

Her şeyden önce özgür demokratik bir ülkede fertler istediği gibi inanıp, istediği gibi giyinebilmeli.Özgürce istediği eğitim kurumlarında okuyabilmelidirler.Maalesef yüksek yargı da verdiği kararlarda çelişkili kararlar verebilmektedir.Örneğin ; Meslek Liselerinin katsayılarıyla ilgili bir zaman YÖK ve DANIŞTAY karar verir derken, bir zaman geliyor bu kararın aksi kararlar veriyor. Danıştayın ALES imtihanlarına başörtülü girilemeyeceği ile ilgili karar ne kadar hukuki ,ne kadar siyasi , milleti ne kadar gerer tartışma konusudur.Her kurum kendi işine bakmalı milleti ayrıştırmaya yönelik,kaos yaratacak tutum ve davranışlardan uzak durmalıdır.Örneğin ALES’le ilgili verilen kararlar ileride başka sınavlarda da örnek teşkil edebilecektir. Bu da kişi hak ve özgürlükleriyle bağdaşmamaktadır.Her türlü imtihana dekolte elbiseyle girilebiliyorsa, başörtüsüyle de girilebilmelidir.Ancak suç işleyenler kopye çekenler, kanuna aykırı hareket edenler, kılık kıyafetleri ne olursa olsun yargılanmalıdır.

İmam Hatip Lisesi mezunları da, diğer Meslek Lisesi mezunları da şayet başarılı olabiliyorlarsa, diğer okul mezunları gibi Polis Okulları başta olmak üzere her türlü okulda okuma hakkına sahip olmalıdırlar.Meslek Lisesi öğrencileri bu ülkenin üvey evlatları mıdır? Yoksa her seçim arifesinde olduğu gibi, böyle hassas konular ön plana çıkarılarak , muhafazakar kesimden oy avcılığı mı yapılmak istenmektedir?

Türk Eğitim Sen olarak görüşümüz bu ülkede yaşayan herkes eşittir. Bireyler şartları yerine getirebiliyorlarsa istediği üniversiteye gidebilmeli , istediği şekilde giyinebilmeli , kimse fikrinden, zikrinden , kılık-kıyafetinden dolayı cezalandırılmamalıdır.Siyasi iradeye düşen de bu tür konuları kökünden halletmek, ayrışmalara meydan vermemektir.Asıl açılmlar bu tür konularda yapılmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Fethi KURT

Türk Eğitim-Sen Antalya 2 No’lu Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir