Anasayfa / Basın Açıklamaları / ANADOLU LİSELERİNİN ÇİVİSİ ÇIKTI

ANADOLU LİSELERİNİN ÇİVİSİ ÇIKTI

Gün geçmiyor ki, sınavlar ile ilgili yeni bir skandal ortaya çıkmasın, KPSS, ÖSS derken şimdi de Anadolu Liseleri tercihlerinde öyle bir oyun oynandı ki, bir çok aday puanıyla hayal bile edemeyeceği okullara yerleştirildi. Öyle ki; yeni tercihlerle hemen her Anadolu Lisesinin Taban Puanı, 20 ila 80 puan arasında düştü. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı okulların taban puanını bile açıklayamıyor. İşte akıl almaz son dakika golünün ayrıntıları.
ANADOLU LİSELERİNİN ÇİVİSİ ÇIKTI
Milli Eğitim Bakanlığı, “Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için, 21-22 Eylül 2010 tarihlerinde, herhangi bir okulda kayıtlı iken başka bir okulda eğitim görmek isteyen öğrenciler, kayıt hakkı kazandığı halde kaydını yaptıramayanlar ile OYP’si 196 ve daha yüksek olup hiçbir okula kayıt hakkı kazanamamış olan öğrencilere, 1 okul tercih etmek suretiyle, okullardaki boş kontenjanlara başvuru hakkı tanıyarak, yerleştirme yaptı . Ancak; bu hakkı sadece kendi internet sitesinden duyurunca birçok kişi aldığı puanla hayal bile edemeyeceği okullara yerleşti.
ANADOLU LİSELEERİNİN TABAN PUANLARI AÇIKLANSIN
Öğrencilere tek tercih yapma şansı verildi. Bu duyuru sadece Milli Eğitimin İnternet Sitesinden yapıldı ve sadece 1 gün duyuruda kaldı. Bu işi takip eden öğrenci velileri, bu arada müracaatlarını yapmak suretiyle, hiçbir şekilde girme şanslarının olmadığı Anadolu Liselerine girme şansı elde ettiler. Bu kontenjanların sadece Milli Eğitimin İnternet sitesinde yayınlanarak duyurulması ve okulların herhangi bir duyuruda bulunmaması, aynı şekilde yazılı ve görsel basın aracılığıyla kamuoyunun haberdar edilmemesi çok manidar bulunmaktadır. Anadolu Liselerine alelacele yapılan bu kayıtların şaibeli olduğu konusunda genel bir kanaat oluşmaya başlamıştır. Öyle ki: Şehremini Anadolu Lisesinin bu yıl taban puanı 445 puan civarında iken, ek kontenjan açılmasıyla bu puan 345 lere kadar düşmüştür.Aynı şekilde; Güngören Ergin Öner-Mehmet Öner Anadolu Lisesinde de, 444 civarında olan taban puanına rağmen,ek kontenjan ile 416 puanlı öğrenci kayıt yaptırmıştır.
Bakanlığın, Anadolu Liselerinde öğrenci nakilleri konusunda, Eylül ayında gerçekleştirdiği yönetmelik değişikliğine göre; Anadolu Liselerinde Öğrenci nakilleri, e-okul sistemi üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Anadolu Liselerine, apar- topar yapılan bu kayıtlara ve nakil yönetmeliği değişikliklerine bakılırsa, birilerinin çocuklarına, hak etmedikleri halde istedikleri okullara geçme imkanı da sağlamanın yolu açılmıştır. Ortaya çıkan bu olumsuzlukların üzerine tuz-biber olacak yeni uygulamalara, dedikodulara ve suiistimallere neden olmamak için, Anadolu Liselerinin taban puanlarının mutlaka açıklanması gerekir. 24 Eylül 2010 tarihinden bu yana, kamuoyu Anadolu Liselerinin taban puanlarının ne olduğunu merakla beklemektedir. Vatandaş, öğrenci naklilerini de bu taban puanlara göre yapacağından, Bakanlığın zaman geçirmeden taban puanları açıklaması zaruridir. Milli Eğitim Bakanlığı bu işi eline-yüzüne bulaştırmıştır. Ortaya çıkan rezaletin boyutları, KPSS Skandalını aratmayacak mahiyettedir. Bu konuda, Milli Eğitim Bakanı Sn.Nimet ÇUBUKÇU nun yanlış yönlendirildiğini sanıyorum. Bir Bakanın böyle bir kararın altına bilinçli bir şekilde imza koyacağına ihtimal vermiyorum.
Bu konuda çözüm önerimiz şudur ; Ortaöğretim Kurumlarına kayıtlar 1 Ekime kadar uzatılmıştır. Birçok okulda da Öğretmen yokluğundan derslere başlanamamıştır. Anadolu Liselerinde, ek yerleştirme yapılmasına rağmen, özel okullara kayan öğrenciler ve okullar arası geçişler nedeniyle dolmayan açık kontenjanların doldurulması ve yüksek puan almasına rağmen, son yapılan ek tercih yerleştirmelerinden haberdar olamayıp, okul değiştirme ve puanına uygun okula yerleşemeyen öğrencilere bir şans daha tanınması ve yerleştirme işlemlerinin, 5 Ekim 2010 akşamına kadar uzatılması daha uygun olacaktır.Verilecek olan yeni bir yerleştirme hakkı,yapılan yanlışlık ve haksızlığın giderilmesine,bir nebze olsun imkan sağlayacaktır.

Enver DEMİR
Türk Eğitim – Sen İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir