Anasayfa / Basın Açıklamaları / ASKERLİK SİSTEMİ TARTIŞMALARI SÜRÜYOR

ASKERLİK SİSTEMİ TARTIŞMALARI SÜRÜYOR

Ülkemizde zorunlu askerlikle ilgili tartışmalar dinmek bilmiyor. AKP ve yakın çevresinin bu konuyla ilgili çelişkili ve kitlelerde yoğun beklentilere neden olan açıklamaları zorunlu askerlik konusunu adeta kangren haline getirdi. Son dönemde milyonlarca askerlik yükümlüsünün umutları, sürekli olarak bedelli-dövizli-kısaltılmış askerlik tartışmalarının içerisinde sömürüldü.

Ülkemizin eğitim, adalet, sağlık gibi yaşamsal öneme sahip hizmet alanlarında yetişmiş eleman azlığının yurttaşımıza, telafisi olanaksız zararlar verdiğini yakından gözlemliyoruz. Bu nedenle üretim sürecine dahil olmuş milyonlarca gencin savaş koşullarının olmadığı zaman dilimlerinde temel askerlik eğitimi aldıkları dönemler dışında kışlalarda tutulmalarının olumlu-olumsuz sonuçlarının tartışılmasını yararlı buluyoruz. İşsizlik belasının alıp başını gittiği günümüzde güçlükle bulduğu işinden işe dönüş güvencesi olmaksızın ayrıldığı için kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu ailesinin yaşamı belirsiz bir döneme giren insanların sorununu da sümenaltı edemeyiz. Amerika, İngiltere ve Almanya gibi dünyanın gelişmiş ülkelerinin askeri güvenliklerini deneyimsiz insan yığınlarıyla sağlama uygulamasını bir yana bırakarak, güvenliklerini yüksek teknolojiyle desteklenen ve uzmanlaşmış askeri personelle sağlama sürecine girmelerinin sebebi bu tür olumsuzluklardır. Yurttaşının varlığı, vergileri ve kendisine bağlılığı üzerine inşa olan devlet, varlık sebebi olan yurttaşının güvenliğini sağlarken, onun huzurunu ve mutluluğunu da gözardı etmemelidir. Dolayısıyla askerlik sistemi konusunda ülke güvenliğine azami özen göstermek suretiyle yapılacak tartışmalar sağlıklı bir sonuca ulaşılmasını sağlayabilir. Bu kapsamda terörle mücadelede deneyimsiz askerler yerine, uzman askerlerden yararlanılmasına yönelik çalışmalara önyargılı yaklaşmamaktayız.

Ancak hemen belirtmek gerekir ki, AKP hükümeti sorunu kamusal beklentilere uygun olarak ele almamakta, konuyu istismar etmekte, bütün sorunları seçim yatırımına dönük olarak ele almaktadır. AKP iktidarının akademi mezunu polislere üç hafta, polis okulu mezunlarına da altı ay askerlik öngören yasal düzenleme girişimi bu anlayışın tipik dışavurumlarından bir tanesidir. Belirli bir meslek grubuna nesnellikten uzak ölçütlerle ayrıcalık tanınmasının haklı bir yanı olamaz ve birçok hukukçunun ifade ettiği üzere bu tür düzenlemelerin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi kuvvetle muhtemeldir.

Yetişmiş personel eksikliği nedeniyle içler acısı bir durumda olan eğitim, sağlık ve adalet hizmetlerinde görevli kamu personelinin görevinden uzun süre ayrı kalmasının önüne geçecek girişimler yapılması gerekirken, gündeme getirilen polise avantajlı askerlik düzenlemesi kabul edilemez.

Eğer hükümet yurttaşının geleceğini biraz olsun düşünüyorsa, öğretmen ihtiyacını imamlara ve polislere ders anlattırarak giderdiğini hatırlayarak, işe, askerlik yükümlüsü on binlerce öğretmeni askerlikleri boyunca eğitim sürecinin içerisinde tutacak bir uygulama ile başlamalıdır. Türkiye 2011 yılında öğretmensiz okul ayıbından, 60-70 öğrenciden oluşan sınıf rezilliğinden kurtarılmalıdır.

Yüksel Adıbelli

Genel Başkan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir