Anasayfa / Basın Açıklamaları / BAĞIMSIZ YARGIYI YOK ETME GİRİŞİMİ VE ANAYASA MAHKEMESİ KARARI ÜZERİNE

BAĞIMSIZ YARGIYI YOK ETME GİRİŞİMİ VE ANAYASA MAHKEMESİ KARARI ÜZERİNE

Anayasa Mahkemesi 12 Eylülcülerin palazlandırdığı dinci iktidarın, sözde 12 Eylül hukukunun izlerini silmek amacıyla dayattığı anayasa paketi hakkında kararını verdi. 2949 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu 1. Maddesinde, Mahkemenin kuruluş gerekçesi; “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile verilen görevleri yapmak ve yetkileri kullanmak üzere Ankara’da bir Anayasa Mahkemesi kurulmuştur” cümlesiyle ifade edilir.

Üzülerek ifade ediyoruz ki, dinci ve liboş ittifakının Mahkeme’nin kararını etkilemeye dönük baskı ve saldırıları sonrasında verdiği karar Yüksek Mahkemenin varoluş gerekçelerine uygun düşmemiştir. Yüksek Mahkeme, Anayasanın kendisine verdiği Anayasayı koruma yükümlülüğünün gereğini yerine getirmemiştir. Buna rağmen, demokratik hukuk devleti ve yargı bağımsızlığına bağlılığımız gereği verilen karara saygı duyuyoruz. Bağımsız yargıyı, dolayısıyla laik demokratik bir hukuk devleti olma iddiasına ulaşmayı hedefleyen Türkiye Cumhuriyetini çok ağır bir tehdit altına sokan kararla ilgili değerlendirmeyi tarih yapacaktır.

Varlığını 12 Eylül darbesine borçlu dinci iktidarın, sözde 12 Eylül hukukunu demokratik bir zemine çekmek amacıyla dayattığı paketle ilgili görüşümüz net. Perdeleme amaçlı hükümlerle gerçek hedefi gizlenmeye çalışılan Anayasa değişiklik paketini reddediyoruz. Anayasa Mahkemesi’ni, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu siyasi iktidarın güdümüne sokarak ülkeyi yandaş bir yargının elinde cehenneme dönüştürme hedefiyle hazırlanan paketin, kabul edilmemesi için bütün olanaklarımızla mücadele edeceğiz. Hesap verme korkusuyla dokunulmazlık zırhının arkasına gizlenenlerin, yargı bağımsızlığına yönelik saldırılarını göğüslemek için en geniş demokratik direnişi örgütleyeceğiz.

Son 8 yılda hayatı zehir olan, onuruyla oynanan milyonlarca emekçiyi ve halkımızı 12 Eylül’de sandık başında olmaya çağırıyoruz. Bu süreçte grev hakkı gasp edilen, kaderi iktidarın atadığı ve kararları yargı denetimine kapalı bir kurula devredilen emekçi, kendisiyle dalga geçen, onuruyla oynayan gerici anlayışla işbirliği yapanları dikkatle gözlemlemelidir. Gözlemlemeli ve yan yana yürüdüğü anlı-şanlı(!) yapıların neye hizmet ettiğini görerek tuttuğu safı yeniden değerlendirmelidir. Bizler, “sözde ilerici -bu süreçte net olarak tescil edileceği üzere- özde işbirlikçi, kıvırtmayı meziyet haline getiren emek yapılanmalarından farklı olarak; 12 Eylül günü, 12 Eylül faşizminin halkımızın başına bela ettiği totalitarizm özlemindeki gerici vurgun düzenine son vermek için sandık başında olacağız. AKP sivil darbesinin 12 Eylül Anayasasına “HAYIR” diyeceğiz.

Saygı ile kamuoyuna duyurulur.

Yüksel ADIBELLİ
Genel Başkan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir