Anasayfa / Basın Açıklamaları / BARIŞTAN YANA DURUŞ SERGİLEMEK, EMEKTEN VE DEMOKRASİDEN YANA OLMAKTIR

BARIŞTAN YANA DURUŞ SERGİLEMEK, EMEKTEN VE DEMOKRASİDEN YANA OLMAKTIR

Almanya’nın 1 Eylül 1939’da Polonya’yı işgaliyle başlayan II. Büyük Savaş’ta 50 milyonun üzerinde insan ölmüş, kentler harabeye dönmüş, atom bombaları kullanılmış, tüm dünya kan ve gözyaşına boğulmuştur. Bu korkunç savaşın başladığı 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde de küresel emperyalizmin kuşatma ve yok etme atağı, etki alanını genişleterek sürmekte, Irak’tan Filistin’e, Afganistan’a kadar insan ve yaşam karşıtı eylemlerini sürdürmektedir.
Bugün milyonlarca insan açlıkla karşı karşıya, doğal felaketler karşısında çaresizken ve küreselleşmenin kendilerine karşı açtığı savaşta ölüm-kalım savaşı verirken, bu insanlara yardım eli uzatmak yerine, kaynakların silahlanmaya ve savaşlara ayrılması, insanlığın en büyük çelişkisidir. Sonu getirilemeyen çatışmalar, terör ve şiddet, dünyanın birçok noktasında insanlığın geleceğini tehdit etmektedir.
Ülkemizde ise hukukun göz ardı edildiği, yargının güçler ayrılığı ilkesine son verilerek iktidara bağımlı kılınmak istendiği, karşıt seslerin içeri tıkıldığı bir ortam yaratılmış durumda. Demokrasinin, eşitliğin ve kardeşliğin temel değeri olan insan hakları, şiddet ve baskı politikalarıyla var olan dış güçlerle yapılan pazarlıklarda, hiç çekinmeden tartışma konusu edilebilmektedir.
Biz, barışın, demokrasinin ve insan haklarının yerleşmediği bir ülkede emekçilerin haklarının korunmasının olanaklı olmadığını biliyoruz. Demokrasiye, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne inanan ve yıllardır terörün acısını yüreğinde duyan Eğitim-İş üyeleri ve eğitimciler olarak bizler, artık dünyada barış olsun istiyoruz. Okullarımızda savaşların tarihini değil, barışı anlatmak istiyoruz.
Çünkü barıştan yana duruş sergilemek, emekten ve demokrasiden yana olmaktır. Siyasal iktidarın çıkarmaya çalışacağı yasalara karşı mücadeleden yana olmaktır. Sorunların çözümünde barışçıl yöntemleri savunmak, sosyal, kültürel ve insani haklara saygı göstermektir.
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, dünyanın dört bir yanındaki şiddet ve terör eylemlerini nefretle kınıyoruz, lanetliyoruz.
Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği; savaşın, terörün, çatışmanın, şiddetin, kavganın olmadığı bir dünya dileklerimizle, tüm halkımızın ve dünya halklarının Dünya Barış Gününü kutluyoruz.
Yüksel ADIBELLİ
Genel Başkan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir