Anasayfa / Basın Açıklamaları / BU BİNADA TOPLU GÖRÜŞME YAPILDIĞI KOCA BİR YALANDIR! BU BİR TOPLU HALİSÜNASYONDUR!

BU BİNADA TOPLU GÖRÜŞME YAPILDIĞI KOCA BİR YALANDIR! BU BİR TOPLU HALİSÜNASYONDUR!

Hükümetle sözde yetkili ama etkisiz sendikalar arasındaki randevular görüşmeden çok “dostlar alışverişte görsün” tadında geçmektedir. Bu yılki görüşmeler “evet-hayır” savaşlarına kurban edilmiş, uluslar arası hukukun güvencesi altındaki “toplu sözleşme” hakkımız oyumuzun rengine bağlanarak rüşvet konusu edilmiştir. Buna vesile olanları şiddetle kınıyor, bu ahlaksız teklifi reddediyoruz. Şerefli hiçbir memur zaten hakkı olan bir konuda oyunu pazarlık konusu yapmaz.

Ülkemizde memurun siyaset yasağı olduğu koca bir yalandır. Doğrusu bazı memurların yasaklı olduğudur. Sendikal yasaya ve tüzüklerine rağmen partilerin sendika kolları gibi davranan örgütlerin değerli başkanları siyaseten özgürken, üyeleri yasaklıdır. Gerçek demokrasilerde sendika üyeleri siyaset yapabilir, sendika başkanları onların haklarını gözetir. Bizde ise tam tersidir. İnanıyorum ki başkanların siyasi ikbali için kullanılan sendikalılar örgütlerinden hesap soracaktır. Bugün örgütlenme hakkından vazgeçen, istifa eden, tövbekar olan memurların vebali bu zihniyetin boynundadır.

Yetkiyi kaybedenin aslana dönüşüp kükrediği, kazananın kuzuya dönüp melediği bir ortamda etkili bir temsilden söz edilemez. Buradan tüm kamuoyuna ilan ediyoruz: Hükümetin bizlere lütfedeceği zam oranı zaten bellidir. Küsürlü-kuruşlu zam müjdesi için sembolik görüşmelerin bitmesi beklenmektedir. 15 boyunca her gün-tam zamanlı yapılması gerekirken savsaklanan 4 görüşme Referandum gündemi, Mübarek Ramazan rehaveti ve egoların tatmini ile geçiştirilmiştir.

Tüm kamu çalışanlarının yalnızca 1/3 ünün üye olduğu yetkili-etkisiz sendikaların masada oturma inadı hükümetin elini güçlendirirken memurun onurunu zedelemektedir.

Biz bu toz duman içinde yine asli görevimizin gereğini yapacak, taraflara eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri çalışanlarının gerçek taleplerini haykıracağız:

1. Sözleşmeli-ücretli uygulamasına derhal son verilmeli, kadroya geçişte kazanılmış haklar korunmalıdır.

2. KPSS Zulmüne derhal son verilmeli, ataması yapılmayan meslektaşlarımız mezuniyet sırasına göre istihdam edilmelidir.

3. Eğitim öğretim hazırlık ödeneği üniversitelerin akademik kadroları ve yardımcı hizmetler dahil olmak üzere tüm eğitim çalışanlarına ödenmeli ve 1 maaş olarak takdir edilmelidir.

4. Öğretmen maaşları 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırından az olmayacak şekilde seyyanen zam ile yeniden düzenlenmelidir.

5. Okul nöbetlerimiz ücretlendirilmelidir.

6. Evlilik, doğum, ölüm gibi tazminatlar 1 maaştan az olmamalı, yaz tatilleri için de 1 ikramiye tanımlanmalıdır.

7. Ücretli doğum izni süresi 12 aya çıkarılmalıdır.

8. Çalışanların kreş ihtiyaçları karşılanmalı, mümkün olmayan kurumların personeline kreş ücreti ödenmelidir.

9. Zorunlu hizmet bölgelerindeki maaş ve hizmet puanları tatmin edecek seviyeye yükseltilmelidir.

10. Kira ve ulaşım giderlerinin yüksek olduğu illerde “büyük şehir tazminatı” verilmelidir.

11. Her türlü ücret ve ek ödeme vergiden muaf tutulmalıdır.

12. Atama ve yer değiştirme yönetmeliği değiştirilmeli, zorunlu hizmetini yapanlar öncelikli ve tercihli olarak atanmalı, özür atamalarında il-ilçe emrine dönülmelidir.

13. Anadolu Lisesi öğretmenliği ve idarecilik sınavlarını kazananların hakları korunarak atamaları yapılmalıdır.

14. Eğitim çalışanlarının tümü için görevde yükselmenin koşulları sağlanmalı, kontenjan sınırlamaları ve torpil uygulamaları son bulmalıdır.

15. Memur ve yardımcı hizmetler sınıfının görev tanımları netleşmeli, angarya son bulmalı, çalışma koşulları iyileştirilmelidir.

16. Öğretmenevleri yalnızca eğitimcilerindir. Amaç dışı kullanıma son verilmeli bandrol uygulaması kalkmalıdır.

Burada özetlenen başlıkların üzerinde olan konu mesleğimizin hak ettiği saygının iade edilmesidir. Biz geleceği inşa edecek olan öğretmenleriz. Öğretmeninden, eğitimden tasarruf eden ülkeler asla yükselemez. Gündelik siyaset ve kısa vadeli çıkarlar uğruna gerçek ve ertelenemez olanı görmeyenler büyük bir aymazlık içindedirler.

Bu ülkenin öğretmenleri, eğitim çalışanları olarak meslek onurumuza yakışan özlük ve ücret düzenlemeleri taleplerimizi yineliyor, iktidar sahiplerini göreve çağıyoruz!

Cansel GÜVEN

Genel Başkan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir