Anasayfa / Basın Açıklamaları / DEMİRYOLCULAR İZBAN’DAN ÜCRETSİZ YARARLANMA HAKKI İÇİN EYLEMDE!

DEMİRYOLCULAR İZBAN’DAN ÜCRETSİZ YARARLANMA HAKKI İÇİN EYLEMDE!

İzmir’de TCDD ve İZBAN ortaklığı olan banliyö işletmeciliğinden İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının ücretsiz yararlanmasına rağmen demiryolcuların faydalandırılmaması Sendikamız tarafından TCDD yöneticileriyle yapılan görüşmelerde çeşitli defalar dile getirilmesine ve çözüm bulunması talep edilmesine rağmen bugüne kadar hiçbir gelişme yaşanmamıştır.

Sendikamız İzmir Şubesi ile aşağıda imzası olan sendika ve derneklerle birlikte TCDD İzmir Alsancak Gar önünde yaklaşık 300 demiryolcunun katılımıyla ortak vizite eylemi yapılmış, eylem süresince İZBAN’a ait iki banliyö treni çalışmamıştır.

TCDD Genel Müdürlüğünü bir an evvel İZBAN AŞ’nin, enerjisinden, seyrüsefer hizmetlerine, manevrasından, trafik hizmetlerine kadar her türlü işini yapan demiryolu çalışanlarının yaşadığı bu mağduriyeti giderilmeye çağırıyor, iş barışı bozulmadan, İzmir halkı mağdur edilmeden, bu sorunun diyalog yoluyla çözülmesini, hizmetlerini yerine getirdiğimiz banliyö sisteminden, demiryolu çalışanlarının ücretsiz yararlanma hakkının verilmesini istiyoruz.

Yunus AKIL

Genel Başkan

EK:Basın açıklaması(1 sayfa)

Sendikamız Merkez Yönetim Kurulu üyesi Gülseren ARIKAN tarafından okunan ortak basın açıklaması aşağıdadır.

BASINA VE KAMUOYUNA

Çalışma yaşamının en ağır işlerinden birini yapan demiryolu çalışanlarının uğradığı haksızlıklar devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD nin ortak olduğu ve İZBAN AŞ. tarafından işletilen Aliağa –Menderes banliyö işletmeciliği, hiç kimsenin aksini söyleyemeyeceği bir şekilde, her kademeden, her unvandan demiryolu çalışanının çok büyük özverileri ile bu günkü durumuna gelmiştir. Sisteme, proje aşamasından itibaren emek ve alın terlerini akıtan demiryolcular bu günde, yapılmaya başlanılan yolcu taşımacılığının en asli unsurlarıdır.

İZBAN AŞ’nin, enerjisinden, seyrüsefer hizmetlerine, manevrasından, trafik hizmetlerine kadar her türlü işini yapan Demiryolu çalışanları, aslında her biri demiryolcu olan liman çalışanları, bu trenlere para ile binmeye devam etmektedirler. Bir çalışanın, kendisinin işlettiği, bütün işlerini kendisinin yaptığı bir sistemden ancak yine kendi parası ile yararlanabilmesi, sadece bizim ülkemize özgü bir kara mizah örneği olabilir.

Sistemin hizmet vermeye başladığı tarihten bu güne kadar devam eden bu uygulamanın, çalışanların motivasyonunu bozduğu, TCDD ile çalışanlar arasında ki iş barışının olumsuz etkilendiği aşikardır. Bu olumsuzluğun giderilmesi, haksızlığa uğratılan çalışanların gösterebileceği refleksten dolayı, sistemden yararlanan İzmir halkının mağdur olmaması için yaptığımız diyalog çağrılarına bu güne kadar ne İzmir Büyükşehir belediyesi ne de TCDD yönetimi yanıt vermemiştir. Son olarak, geçtiğimiz günlerde yapılan kitlesel bir basın açıklamasıyla, hem İzmir kamuoyu yaşanan sorun hakkında bilgilendirilmiş, hem de ilgililere bir kez de basın aracılığı ile ulaşmaya çalışmıştık. Ancak, ne yazık ki bu iyi niyetli çabamız bu gün itibarıyla karşılığını bulmuş değildir.

İZBAN AŞ yönetimini, İzmir Büyük Şehir Belediyesini ve TCDD yönetimini son kez uyarıyoruz. Unutmayın ki, demiryolcuların bu iyi niyetli çağrıları ve bekleyişleri sonsuza kadar sürmeyecektir. Yaşamakta olduğunuz bu akıl tutulmasına bir son verin.

Demiryolu emekçisinin haksızlıklar karşısında neler yapabileceğini, bu ülkede yaşayan herkes gibi sizlerde 25 KASIM ve 16 ARALIK direnişlerinden hatırlıyorsunuz. Bizler, iş barışı bozulmadan, İzmir halkı mağdur edilmeden, bu sorunun diyalog yoluyla çözülmesini, hizmetlerini yerine getirdiğimiz banliyö sisteminden, demiryolu çalışanlarının ücretsiz yararlanma hakkının verilmesini istiyoruz.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İzmir Şubesi (BTS)

Türk Ulaşım Sen Sendikası İzmir Şubesi (TUS)

Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi

Liman İş Sendikası İzmir Şubesi

Demiryolu Katarcılar Derneği (DEKAD)

Demiryolu Makinist Ateşçi Revizörler Derneği İzmir Şubesi (DEMARD)

Demiryolu Meslek Okulu Mezunları Derneği İzmir Şubesi (DEMOK)

Demiryolu Yapım Ve İşletim Personeli Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği (YOLDER)

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir