Anasayfa / Basın Açıklamaları / Dünya Emekçi Kadınlar Günü Eğitim İş Adana Şubesi toplantı salonunda düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Eğitim İş Adana Şubesi toplantı salonunda düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Eğitim İş Adana Şubesi toplantı salonunda düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Toplantıya; Prof. Dr. Figen DORAN – Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi
*Yönetici Kadın
*Sosyal Sorumluluk Sahibi Kadın

Süreyya KÖLE – Yeni Adana Gazetesi Yazarı
*Basında Kadın

Hatice KOÇAK – Tekel Emekçisi -Tek Gıda İş Sendikası
*TEKEL Direnişi

başlıklı konuşmalarıyla katkı verdiler.

Etkinliğe, Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Hasan KÜTÜK, Birleşik Kamu İş Genel Örgütlenme Sekreteri N.Fuat SOYLU, Tek Gıda İş Eski Bölge Başkanı ve Çukurova İlçe Belediye Meclis Üyesi Gürsel DİLİÇIKIK, Eğit Der Başkanı Zeki BÜYÜKYILMAZ ve Eğit Der Yönetim Kurulu Üyesi – Gazeteci – Yazar Demirel BABACANOĞLU, Hollanda Eğitim Fakültesinden Doç. Cezmi DOĞANER, Avk. Cemil DENLİ ve sendika üyeleri katıldılar.

Etkinlikte Eğitim İş Adana Şube Başkanı İsa KAYADAN “ŞANLI MÜCADELEDE 100. YIL” başlıklı basın açıklamasını okudu.

ŞANLI MÜCADELEDE 100. YIL

1857 yılının 8 Martında ABD’nin New York kentinde bir tekstil fabrikasında insanca çalışma koşulları isteyen, eşit işe eşit ücret mücadelesi veren 129 kadın emekçi katledilmiştir. Bugün ise dünyaya özgürlük getireceğim diye dünyanın jandarmalığına soyunan emperyalist ABD kendi kirli tarihini sorgulamadan sözde soykırım aldatmacasıyla Anadolu’nun şanlı tarihini kirletmeye çalışmaktadır. Soykırım sizin işinizdir! Mister Berman! Bizim işimiz emperyalizme ve kapitalizme karşı şanlı tarih yazmaktır. ABD’nin dün olduğu gibi bugünde sömürge senaryoları ve uygulamaları devam etmektedir. 8 Martın unutulmadığını anlayan emperyalist ve kapitalist güçler, 8 Martın içini boşaltmak gibi şuursuz bir takım uygulamaların içine girmişlerse de; bu şuursuzluk emeğin ve kadının yüce bir değer olduğunu yalanlayamayacaktır.
1910 yılında 2. Enternasyonal’de Clara Zetkin’in önerisiyle tam 100 yıldır “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” anılmakta ve kutlanmaktadır. Buna emperyalistlerin her türlü müdahale etmesini engelleyeceğiz.
Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu aydınlık Türkiye Cumhuriyet’i; siz aydınlık, çağdaş, devrimci Türk Kadınlarının emeği, üretimi ve direnişiyle yeniden ilk günkü ışığına kavuşacaktır. Cumhuriyet kazanımlarından asla ödün vermeyeceğiz. Bizi orta çağ karanlığına götürmek isteyen zihniyetlere izin vermeyeceğiz.

Selam olsun 8 Mart’ı yaratanlara!
Selam olsun mücadeleleriyle tarih yazan TEKEL işçisi kadınlarımıza!

Yaşamı yaratan, ekmeği üreten, emeği yücelten, çocuğu büyüten kadınlarımızın mücadeleleri daim olsun, 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun…
Eğitim İş Adana

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir