Anasayfa / Basın Açıklamaları / Ekonomik Büyümeden Biz de Pay İstiyoruz

Ekonomik Büyümeden Biz de Pay İstiyoruz

Kamu çalışanlarının kullandığı harcama kalemlerini göz ardı eden siyasi irade, enflasyon rakamını düşük tutmak için pinpon topu, çamaşır ipi… vs gibi kamu çalışanları tarafından kullanılmayan kalemlerle enflasyon hesaplamasına gidiyor.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2010 MAYIS ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarında ise gerçek enflasyon rakamları ortaya çıkmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan MAYIS 2010 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.472,94 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 2.955,21 Lira olarak belirlenmiştir.

Buna rağmen, asıl kullanım maddelerinde yaşanan zam oranı hiçe sayılarak, kamu çalışanlarının maaşları erimeye devam etmektedir. İlgili Bakanlar ise yaptığı açıklamalarla memurları enflasyon karşısında ezdirmediklerini söyleyebilmektedirler. Çarşı Pazar gezmeyen, sokağı görmeyen bir zihniyetin bu açıklamaları yapması şaşırtıcı değildir. Ancak, sözlerini yerine getirmeyen ve milletin gözünü boyamaya çalışan zihniyetin maskesinin düşürülmesi gerekmektedir.

Yeni zamla birlikte ülkemizde memurların ortalama maaşı 1365 TL’dir. Ülkemizde memur açlık sınırında bir ücretle karşı karşıya bırakılmıştır.

Geçtiğimiz yıl toplu görüşmelerde istihdamda yaşanan daralma nedeniyle kamu çalışanlarına ancak %2,5 zam yapabileceklerini söyleyen yetkililer, şimdi istihdamda 2010 yılının ilk çeyreğinde görülen %11.7’lik büyümeden neden pay vermemektedirler? İşlerine geldiği gibi hareket eden bu zihniyet kamu çalışanlarını canından bezdirmiştir. Son olarak %1.06’lık enflasyon farkı da bütün bu olanlara tuz biber ekmiştir.

Yapılacak bu zamla kamu çalışanları enflasyona ezdirilmektedir. Verilecek farkla birlikte memur maaşlarına en düşük 13 lira, en yüksek 49.5 lira yansıyacaktır. Müjde olarak sunulan bu zam oranlarıyla ne yapılabilir yetkililere soruyoruz?

Türkiye Kamu-Sen olarak, nasıl ki ekonomik küçülmeden payımıza düşeni veriyorsanız, ekonomik büyümeden de nasibimize düşen miktarın kamu çalışanlarına, dar ve sabit gelirlilere, emeklilere verilmesini istiyoruz Büyüdüğü söyleyen ekonomideki %11.7’lik paydan hakkımıza düşeni istiyoruz.

Türkiye Kamu-Sen

İstanbul İl Başkanı

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir