Anasayfa / Basın Açıklamaları / Görsel Sanatlar Öğretmenleri Dertli

Görsel Sanatlar Öğretmenleri Dertli

İyi Günler sayın Sendikal Net editörleri, Bizler haftalık ders saati düzenlemesinde yine dikkate alınmayan hatta liselerde seçmeli ders olarak okutulan , 4. Sınıftan itibaren ilköğretim okullarında derse girebilen 1 saat içinde öğrencilerimizin yaratıcılığını, gözlem yeteneğini, sanatsal beceri ve tasarım kabiliyeti kazandırması beklenen Resim öğretmenleriyiz.

Sosyal etkinliklerin öğrencinin motivasyonunu artırdığı bilinir. Ama ülkemizde maalesef bunu sadece Beden eğitimi dersiyle yapılabildiği sanılarak sadece beden eğitim dersi üzerinde yoğunlaşılmaya başlanmıştır. Halbuki sanatın ruhun gıdası olduğu, resim dersinin tüm derslerle ilişkisinin olduğu, duygu-düşünce ve gözlem becerisinin bu dersle geliştiği kimsenin aklına gelmiyor,
Uygulamalı ders olan Görsel sanatlar(resim) dersinin 1 saat gibi az sürede yapılamayacağı sizinde takdirinizdir, çünkü işleniş açısından bakılırsa öğrencinin bu kısa sınırlı zamanda malzemelerini teknik açıdan hazırlayarak yaratıcı, üretici gücünü uygulama fırsatı tanımamaktadır.

Yukarıda saydığımız olumsuz durumlar, dersimizi sağlıklı işleyiş içinde gerçekleşmemizi engellemektedir. Okulda sağlıklı bir işleyiş içerisinde yapılan resim dersinin öğrenci psikolojisi ve gelişen çağın yaratıcı üretken ve pratik zekalı gençlerin gelişmesine faydası olacağı tartışılmazdır. Bizler resim öğretmenleri olarak, dersimizin sanatsal beceri ve kültürüne sahip bireyler yetiştirme amacını hedefleyerek ders saatimizin 2 saate çıkarılamasını ve ilköğretim 1. Sınıftan ( hatta Anasınıfından) itibaren zorunlu ders olarak okutulmasını istiyoruz.

Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla resim öğretmenleri ile ilgili bir çalışma yapılmalı ve bu çalışma kısa sürede kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Geleceğimiz ile ilgili alınacak kararda bizlere destek vermenizi ve bu sorunumuzu Milli Eğitim Bakanlığına bildirmenizi rica ediyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz…

Görsel Sanatlar Öğretmenleri

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir