Anasayfa / Basın Açıklamaları / HER BİREY, DOĞRU BULDUĞU BİÇİMDE OYUNU KULLANACAKTIR.

HER BİREY, DOĞRU BULDUĞU BİÇİMDE OYUNU KULLANACAKTIR.

Türk-iş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, 12 Eylül’de yapılacak olan referandum konusunda TÜRK-İŞ’in tavrı ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:“TÜRK-İŞ, anti demokratik bir anlayışla hazırlanan ve bu güne kadar defalarca yapılan değişikliklere rağmen Türkiye’nin ihtiyaçları karşısında yetersiz kalan 1982 Anayasası’nın sağlanacak en geniş mütabakatla değiştirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirmiştir.

Bu çerçevede Anayasa çalışmalarından temel beklentimiz, yapılacak değişikliklerin Anayasa’nın bütününü kapsaması ve daha önce yapılan değişikliklerin ürünü olan çelişkilerin de giderilmesi şeklinde olmuştur.

Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugünkü yapısı ile bu beklentimiz gerçekleşmemiştir. Ortaya çıkan değişiklik metni, kimi olumlu yanlarına rağmen, toplumun temel beklentilerini maalesef karşılayamamıştır.

Gelinen noktada, Anayasa değişiklik metninin bu ve diğer hükümleri 12 Eylül’de halk oyuna gidecektir. Bizim beklentimiz sürecin siyasi olgunluk içinde, kırıp, dökmeden ve en önemlisi toplumda yeni ayrışmalara, yeni kamplaşmalara yol açılmadan yaşanmasıdır.

TÜRK-İŞ, referandum sürecinde kendi tabanına “evet” ya da “hayır” oyu kullanması yönünde bir sınırlama getirmeyecektir. Referandumda TÜRK-İŞ topluluğunu oluşturan her bir birey, kendi özgür iradesi ile ve doğru bulduğu biçimde oyunu kullanacaktır.”

TÜRK-İŞ BASIN BÜROSU

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir