Anasayfa / Basın Açıklamaları / HUKUK TANIMAYAN SAĞLIK BAKANLIĞI…

HUKUK TANIMAYAN SAĞLIK BAKANLIĞI…

İlimizde inşaat teknikeri kadrosuyla çalışmakta iken Aydın İline İl Sağlık Müdür Yardımcısı olarak atanan Hacı Vakkas BENLİ’nin ilimizdeki bir il müdür yardımcısının görevden alınmasıyla İzmir İline tayin talebinde bulunarak, İzmir’e Sağlık İl Müdür Yardımcısı olarak tayin olmuştur.

Görevden alınan il müdür yardımcısının yargı kararıyla geri dönmesi üzerine, Hacı Vakkas Benli’nin görevden alınması yada Aydın iline iade edilmesi gerekirken, bu kez ilimizde üç kadro bulunan ve dolu olan, yani görevlerine devam eden diğer idari müdür yardımcıları 2006 yılından bu yana, her biri ikişer kez olmak üzere sırayla görevden alınmışlar, görevden alınan müdür yardımcıları her seferinde yargı kararıyla görevlerine iade edilmişlerdir.
Bu arada sırayla görevden alınan il müdür yardımcılarının çalışma şevkleri kırılmış, moral motivasyon olarak olumsuz etkilenmişlerdir.

En son Danıştay Beşinci Dairenin Sağlık Bakanlığına 25.08.2010 Tarihinde tebliğ ettiği, 13.07.2010 tarih ve E.2010/1445-K.2010/5238 sayılı kararıyla Hacı Vakkas BENLİ’nin Ege Doğum Evine Hastane Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmesinin ardından, Sağlık Bakanlığı Danıştay Kararını hiçe sayarak, hukuk tanımayarak, bahsi geçen personeli tekrardan Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 26.10.2010 Tarih ve 265182 Sayılı atama emriyle ilimize İl Müdür Yardımcısı olarak görevlendirmiştir.

Türkiye’nin pek çok yerinde buna benzer durumlar yaşanmaktadır. Ancak hukukun üstünlüğünü kabul ettiklerine beyan edenler en büyük hukuksuzluğu yapmaktadırlar.

Bir vatandaşı il müdür yardımcısı yapmak için dört yıldır üç tane il müdür yardımcısını sırayla ikişer kez görevden alacaksın, herkesi huzursuz edeceksin, Danıştay kararına uymayacaksın, ardından kişiye özel kadro açacak, aynı vatandaşı oluşturulan kadroya yerleştireceksin.

Bakanlığın görevi kişilere kadro açmak olmamalı. Sağlık hizmetlerinin kalitesini, artırmak, tüm vatandaşlara eşit ücretsiz sağlık hizmeti vermek olmalı.

Bizim şahıslarla problemimiz olmaz. Olmamalıdır. Yapılan uygulama sağlık bakanlığının hukuk tanımazlığına açık örnektir.

Ahmet DOĞRUYOL
03.11.2010

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir