Anasayfa / Basın Açıklamaları / HÜKÜMET OKULLARDAN TEMİZLİK DESTEĞİNİ ÇEKTİ

HÜKÜMET OKULLARDAN TEMİZLİK DESTEĞİNİ ÇEKTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Türkiye İş Kurumu İşgücü Uyum Dairesi başkanlığı aldığı bir kararla okullardaki temizlik desteğini çekti.Çalışma Bakanlığı yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) çerçevesinde ülke genelindeki tüm okullara eleman desteği sağlanıyor ve yıllardır devletin kadrolu olarak almadığı hizmetli açığı kapatılarak okullarda başta temizlik olmak üzere birçok konuda okul yönetimleri rahatlatılıyordu.

Fakat hükümet okulların kapalı olduğu yaz ayında resmi bir karar alarak bu uygulamaya son verdiğini duyurdu. Söz konusu uygulama hakkında Türkiye İş Kurumu İş Gücü Uyum Dairesi Başkanlığı 31.08.2010 tarihli yazısı ile 2011 yılından itibaren TYÇP projesinden Milli Eğitim Bakanlığı ile okul temizliğine yönelik faaliyetlerin düzenlenmeyeceğini ve konu ile ilgili 2011 yılından itibaren sözleşme ya da protokollerin kesinlikle yapılmayacağı talimatını vermiştir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa UĞUR; “Türkiye genelinde hiçbir okul müdürünün bilgisi dâhilinde olmayan bu resmi yazının duyulması ile beraber okullarımızda şok etkisi yapacak ve okul idarecileri ortaya çıkan açığı gidermek için kaderine terk edilecektir. Türkiye İş Kurumu ilgili proje ile okullardan temizlik desteğini çekerek, ilgili proje için ayrılan bütçenin yüzde ellisini istihdam garantili kurslara, girişimcilik, etki analizi çalışmaları ve diğer kurslara kaydırmıştır. Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın alınan kararla ülke genelindeki okullarda hat safha olan hizmetli açığını 2011 yılında nasıl kapatacağını açıklamamıştır. Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi olarak alınan kararı doğru bulmadığımız gibi hükümetin ve ilgili bakanlığının eğitim ile ilgili aldığı kararı geri çekmesini istiyoruz” dedi.

ALPEREN UĞUR
Şube Basın Bürosu

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir