Anasayfa / Basın Açıklamaları / İŞSİZLİKTEN SONRA ADANA İNTİHARLARDA DA BİRİNCİ SIRADA

İŞSİZLİKTEN SONRA ADANA İNTİHARLARDA DA BİRİNCİ SIRADA

ÖĞRENCİLERİMİZ İNTİHAR EDİYOR, GENÇLİĞİN SORUNLARI SESSİZCE GEÇİŞTİRİLİYOR VEYA GÖRMEZDEN GELİNİYOR. İŞSİZLİKTEN SONRA ADANA İNTİHARLARDA DA BİRİNCİ SIRADA. 10 AYDA 9 İNTİHAR.1. 25 Mart 2010 lise 2. sınıf öğrencisi Hasan T. (17), Levent Mahallesi 1805 Sokak’taki evlerinde kimse bulunmadığı sırada, kendini tavana bağladığı ipe asarak yaşamına son verdi.

2. 09 Nisan 2010 Beş Ocak Lisesi lise öğrencisi 16 yaşındaki Muhammed ŞENOL sınıfta tabancayla intihar girişiminde bulundu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi

3. 20 Nisan 2010 Adana’nın Ceyhan ilçesinde lise 10. sınıf öğrencisi Aylin Akdemir (17), tabanca ile intihar etti

4. 01 Haziran 2010 Bilimkent Koleji 4. sınıf öğrencisi Afet Özbilen (18), Ağır Yaralandı

5. 14 Haziran 2010 Kozan Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi S.K (18), evde intihar etti

6. 14 Ekim 2010 Şehit Erkut Akbay Lisesi 12’nci sınıf öğrenci si 17 yaşındaki Çiğdem Buran intihar etti

7. 19 Ekim 2010 Feke Lisesi 3. sınıfı öğrencisi F.A. (17) okul çıkışında Akkaya köyündeki evine geldikten bir süre sonra evdeki av tüfeği ile intihar etti

8. 07 Aralık 2010 Piri reis Anadolu Lisesi 2. sınıf öğrencisi İrem Ayata intihar etti

9. 14 Aralık 2010 Dursun Çınar Paksoy Lisesi son sınıf öğrencisi 17 yaşında intihar etti

DAHA KAÇ GENCİMİZİN İNTİHAR ETMESİNİ BEKLEYECEĞİZ

İntiharları neler tetikliyor?

İntiharlarda pek çok etken söz konusu. Göç edenlerde çok ciddi depresyonlar oluşabiliyor. Ailenin tutumu önemli yer tutuyor. Sevecen olmayan, sevgi göstermeyen ilgisiz ailelerde çocuklar güvensiz yetişiyor. Güvensiz olan çocuğun gençlik döneminde karşılaştığı stresle başa çıkması çok zor hale geliyor, kendini aciz hissediyor. Ve kolaylıkla intihar edebiliyorlar. Çocuk ailede şiddeti görmüşse, anne babanın devamlı kavga ettiği, birbirlerine şiddet uyguladığı bir ortamda büyümüşse bu tür davranışları benimsiyor. Bu çocuklarda ya dışa dönük ya da kendilerine yönelik şiddet örnekleri görülüyor. Kendini öldürmeyi düşünen ve deneyen birçok insan, intiharın baş edemeyeceğini hissettiği duygulara karşı tek çözüm olduğunu düşünür ve duygularının yoğunluğu çözümleri görmesini engeller.

İntihar düşünceleri genellikle geçicidir. Baş edilemez görünen acıyı hafifletmek ya da onunla baş etme yöntemlerini artırmak mümkündür.

Önemli olan şunu hatırlamaktır: Kimse bu zor süreci tek başına yaşamak zorunda değildir. Çevreden yardım almak atılabilecek ilk ve en önemli adımdır.

Uyarı sinyalleri

Genellikle kendisini öldürmeyi planlayan insanların davranışlarında belirgin değişiklikler olur. Eğer tanıdığınız bir kişi,

· Açık ya da kapalı bir şekilde kendini öldürmekten bahsediyorsa (‘Hayat yaşamaya değmez’, ‘Dünya bensiz daha iyi’, ‘Artık dayanamıyorum’, ‘Herşey bitti, öldüreceğim kendimi’ gibi.)

· Kendisi ya da bir yakınıyla ilgili sarsıcı bir olay yaşadıysa,

· Yeme ve uyku düzeni bozulduysa,

· Arkadaşlarından ve sosyal ortamlardan uzaklaşıyorsa; hobilerine, okula, işine olan ilgisi azaldıysa; dış görünüşüne hiç dikkat etmiyorsa,

· Vasiyet yazma, veda gibi şeyler yapıyor; önemli eşyalarını etrafındakilere veriyorsa,

· Daha önce intihar denemesi varsa,

· Gereksiz riskler alıyorsa,

· Sıkkın, yorgun, bitkin görünüyor, hiçbir şeye konsantre olamıyorsa,

· Ya da çok kötü hissederken sebepsiz bir şekilde rahatlamış ve huzurlu görünüyorsa, risk altındadır ve intihar etmeyi düşünüyor olabilir.

Anne, babalara, eğitimcilere, gençlere sesleniyoruz birbirimizi anlamaya birbirimizi ötekileştirmemeye, birbirimize yardım etmeye ihtiyacımız var.

Gençlerimizi intiharın eşiğinden bizler kurtarabiliriz. Saygılarımızla. 14.12.2010

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı

Güven BOĞA

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir