Anasayfa / Basın Açıklamaları / İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü ve Milli Eğitim Bakanı İstifa Etmelidir

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü ve Milli Eğitim Bakanı İstifa Etmelidir

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde iki yıldan beri yoğun bir şekilde öğretmenlerin kazanılmış hakları ellerinden alınmakta, hak etmeyen belirli kişiler müdür vekili, müdür yardımcısı yada öğretmen olarak önemli okullara hukuksuz olarak atanmaktadır. İşin tuhaf tarafı bu haksız, hukuksuz ve hak gaspını öngören uygulamalara İstanbul Valiliği “olur” vermektedir. Öğretmenlere zulüm ve haksızlık yaparak eğitimde kaliteyi yükseltmek, huzur ve güveni sağlamak mümkün değildir.
Milli Eğitim camiası haksızlığın, hukuksuzluğun ve zulmün doruğa ulaştığı böyle bir dönem yaşamamıştır. Öğretmenler ah u figan etmekte, ancak bu figanları duyan bir yetkili bulunmamaktadır. Mahkemelere yanlış bilgi veren ve mahkemeleri yanıltmaya çalışan bir zihniyet İstanbul İl Milli Eğitimde icra-i faaliyettedir. Valiliği defalarca uyarmamıza rağmen, haksızlığın ve zulmün önlemesine yönelik bir tedbir alınmadığını üzülerek ifade etmek istiyoruz.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü 31.12.2010 tarihinde münhal (açık) bulunan okulların müdür yardımcılığı kadrolarını ilan ederek bu kurumlara “Sınava Dayalı Müdür Yardımcılığı Ataması” yapılacağını duyurdu. Ancak, Kadıköy’ün merkezi yerlerinde bulunan bazı okulların müdür yardımcılığı kadrolarını duyurmayarak bu okullara İstanbul Valiliğinin olurunu alarak 03.01.2011 tarihinde vekaleten atamada bulundu. Bu okullarda müdür yardımcısına ihtiyaç olduğu halde bu okullar neden açık (münhal) ilan edilmedi? İhtiyaç yoksa neden vekaleten atama yapıldı? Yine Valiliğin oluruyla Sultanbeyli Kız Teknik ve Meslek Lisesinde Müdür Yardımcısı ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Heybeliada Anadolu Lisesine (bu okulda Bilişim Teknolojileri dersi olmadığı halde) Müdür Yardımcılığı görevine vekaleten nasıl atandı? Vekaleten atananların asil atanabileceklerin şartlarını taşımaları gerektiğini İl Milli Eğitim ve Valilik bilmiyor mu? Sonra okul müdürü olamayanlar İlde ve İlçelerde şube müdürü nasıl olabiliyor?
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURUMLARI YÖNETİCİLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRMELERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİN 8. Maddesine göre: (Değişik: 15.5.2010/27582 RG) (1) Özel eğitim kurumu yöneticiliklerine atanacaklarda ortopedik engelliler ilköğretim okulları ile özel eğitim meslek liseleri hariç işitme, görme veya zihin engelliler sınıf öğretmeni olmak; okul öncesi eğitim kurumu yöneticiliklerine atanacaklarda, okul öncesi veya çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni olmak; halk eğitimi merkezi ile öğretmen evi ve akşam sanat okulu yöneticiliklerine atanacaklarda herhangi bir alan öğretmeni olmak; rehberlik ve araştırma merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda rehber öğretmen veya özel eğitim öğretmeni olmak; Anadolu imam hatip liseleri/imam hatip liseleri müdürlüklerine atanacaklarda Anadolu imam hatip lisesi/imam hatip lisesi meslek dersleri ya da din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdürlüklerine atanacaklarda atanmak istenilen eğitim kurumuna atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak; turizm eğitim merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda otelcilik ve turizm meslek liselerine atölye laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek bir alan öğretmeni olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı, Anadolu imam hatip lisesi/imam hatip lisesi müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı ile diğer eğitim kurumlarının her kademedeki yöneticiliklerine atanacaklarda ise Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre atamasına esas olan alanların karşılarında gösterilen derslerle sınırlı olmak üzere, atanacağı okul ve kurumda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak şartları aranır.
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu yönetmeliğin 8. maddesinde aranan şartları, atayacağı kişi kendi yandaşı ise aramıyor. Daha doğrusu usulsüz ve haksız atama yapıyor. Yine İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kendi yandaşlarını bir okula yerleştirmek için 15 günlüğüne yada bir aylığına o okuldaki öğretmen sayısını fazla göstererek sırasız ve puansız atama yapıyor, daha sonra da norm kadro sayısını düşürerek puan üstünlüğü ve sıralı atama ile o okulda görev yapan öğretmenleri norm kadro fazlası konumuna getiriyor. Böyle bir haksızlık olabilir mi? Siz, eğitim çalışanlarına böyle bir haksızlığı ve zulmü yapma hakkını nerden alıyorsunuz?
Öğretmenlere bu haksızlık ve zulümleri reva gören İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü ve Milli Eğitim Bakanı bir an önce görevlerinden istifa etmelidir. Öğretmenlerin 9 yıldan beri devam eden bu haksızlıklara ve zulümlere artık dayanacak gücü kalmadı. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türk Eğitim-Sen
İstanbul Bölge Başkanı
Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir