Anasayfa / Basın Açıklamaları / KAMU PERSONELİNİ SUÇLAMA SINAVI

KAMU PERSONELİNİ SUÇLAMA SINAVI

Çok değil, daha 5-6 gün önce öğretmene ve öğretmenlik mesleğine dair nutuklar atılıyordu. Öğretmenliğin kutsallığından, fedakarlığından… benim öğretmenim yine fedakarlığını yaptı; hem de rencide olmak, gururu kırılmak pahasına. 28 Kasım Pazar günü yapılan KPSS, resmen Kamu Personelini Suçlama Sınavı oldu. Sınavda görevi olan öğretmenler ve diğer görevliler sınav merkezlerine vardıklarında binaların girişinde üzerleri aranarak içeri alındılar. Hem de didik didik.
Sanki KPSS’de patlak veren kopya skandalında onlar vardı. Sanki soruları birilerinin elektronik posta adreslerine ÖSYM’nin içinden birileri değil de A okulunda salon başkanı Ayşe öğretmen veya B okulunda gözetmen olan Mehmet Bey servis etti. Herhalde onun için bina girişlerinde parmaklarındaki yüzüklere varıncaya kadar çıkarttılar, araba anahtarlarını onun için elektronik diye güvenlikte alıkoydular.
ÖSYM, sınav görevlilerine yaptığı bu saygısızlıktan ve hakaretten dolayı herkesten hemen özür dilemelidir. Sınava giren bütün adayları ve görevlileri potansiyel kopyacı olarak görmekten vazgeçmeli, özür dilemelidir. Öğretmenlerimizi kimsenin rencide etmeye hakkı yoktur. Bu uygulama göstermektedir ki YÖK, ÖSYM ile sınavdan sorumlu kurum ve kuruluşlar kopya skandalının sorumlularını ortaya çıkarmak yerine tüm adayları ve görevlileri potansiyel bir zanlı durumuna düşürmüşlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da öğretmenler rencide edilirken suskunluğa bürünmesi kabul edilemez bir durumdur.
Özür dilenmezse bundan sonraki sınavlarda görev alacak arkadaşlara da bir teklifim var. Tekrar aynı uygulamayla karşılaşırlarsa, binaya girmeden dönüp gitsinler. Çünkü ben öyle yapacağım. Öğretmene güvenmiyorlarsa görev vermesinler kardeşim. Soruları birilerine ben dağıtmadım, biz dağıtmadık, öğretmenler dağıtmadı.
Bir de sınava giren adaylar için farklı bir durum vardı. Sınava kalem, silgi, saat, küpe, broş vb takılarla girmek yasak. Ama türbanla girmek serbest. Tuhaflık türbanla girmesinde değil. Türbandaki iğneleri çıkartacaksın ama türbanı çıkarmaya gerek yok. Bu ne yaman çelişki, aşk olsun anlayabilene…
NAZİF ŞANLITÜRK
Eğitim Sen Karaman Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir