Anasayfa / Basın Açıklamaları / KESK’Lİ KADINLARA YAPILAN POLİS SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ.

KESK’Lİ KADINLARA YAPILAN POLİS SALDIRISINI ŞİDDETLE KINIYORUZ.

“Kimliğimin, bedenimin ve emeğimin sömürülmesine karşı mücadele ediyor, barış için yürüyorum” sloganıyla Ankara’ya doğru başlatılan yürüyüş kapsamında Hakkari’den yola çıkan kadınlara Urfa’da polis sert müdahalede bulundu. Müdahalede otobüste bulunan tüm kadınlar gözaltına alındı.

KESK Kadın Sekreterliği, İHD ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi öncülüğünde Türkiyeli kadınların başlattığı, “Kimliğimin, bedenimin ve emeğimin sömürülmesine karşı mücadele ediyor, barış için yürüyorum” yürüyüşünün birinci kolu olan Hakkari’den yola çıkan ve Van, Siirt, Batman polis engelleriyle karşılaşan kadınlara polis Urfa’da müdahale etti. Eyüp Peygamber Makamı önüne Urfalı kadınlar tarafından karşılanan kadın yürüyüşçüler, buradan Urfa Cezaevi’ne doğru yürüyüşe geçti. Bir süre yürüyen kadınların önünde barikat kuran polis, kadınlara coplarla müdahale etti.

Müdahale sırasından polis, KESK Urfa Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Şube Başkanı Sıtkı Dehşet, Eğitim Sen Şube Sekreteri Halit Şahin, Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Yasin Öztürkoğlu, Ali Polat ile Hakkari’den yürüyüşe katılan tüm kadınlar gözaltına alındı. Polis gözaltına aldıklarını yerlerde sürükleyerek, ellerini kelepçeledi.

Yürüyüş kolları 12 Kasım’da Ankara’da Demirtepe’de bir araya gelecek ve Başbakanlığa yürüyecek. İllerden getirilen dosyalar Başbakanlığa sunulacakken bu saldırı ile kadın sorunlarına ve barışa suskun bir iktidarın gerçek yüzünü gözler önüne sermesi açısından önemlidir.

Bu yürüyüşle, Türkiye’deki bütün kadınların yaşadığı her türlü sorun bir bütün olarak birlikte ele alınmak istenmekte ve kadınların gücünü açığa çıkarmayı hedeflemektedir.

Özellikle son dönemlerde emek sömürüsünün, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının çokça yaşandığı ve aynı zamanda her türlü sorunun katmerli bir şekilde artığı ülkemizde bu yürüyüş sorunların dile getirilmesi açısından önem arz etmekteydi. Saldırıyı şiddetle kınıyoruz.12.11.2010

Eğitim Sen Adana Şube Yönetim Kurulu Adına

Güven BOĞA

Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir