Anasayfa / Basın Açıklamaları / KESK’li Tutukluların Özgürlüğü Bir Demokrasi Sınavıdır!

KESK’li Tutukluların Özgürlüğü Bir Demokrasi Sınavıdır!

28 Mayıs 2009 tarihinde Konfederasyonumuz yönetici ve üyelerine yönelik siyasi bir kararla başlayan, birçok yönden hukuksuzluk skandalı niteliğindeki gözaltı operasyonu sonucunda 35 arkadaşımız gözaltına alınmıştı. Bu arkadaşlarımızdan 22’si ortada herhangi bir kanıt olmaksızın 6 aya yakın süredir tam 170 gündür cezaevinde tutuluyorlar. Bu arkadaşlarımız adresleri sabit ve çevrelerinde tanınan, bilinen kamu emekçileri oldukları halde tutuklanmışlardır.

Aradan geçen bu kadar uzun süreye ve iddianamenin geçtiğimiz Ağustos ayında hazır olmasına rağmen arkadaşlarımızın tutukluluk hallerinin sürmesi bizde arkadaşlarımızın fiilen cezalandırılmak istendiği kuşkusu yaratmaktadır. Bu tutuklulukların demokratik bir ülkede izahı mümkün değildir.

Konfederasyonumuza yönelik operasyonun; arkadaşlarımızı bu kadar uzun süredir cezaevlerinde tutmanın anlamını bizler çok iyi biliyoruz. Bu operasyonda amaç, varlığını emek, barış ve demokrasi üzerine inşa etmiş konfederasyonumuzun yıpratılması, kamuoyu nezdinde saygınlığının zedelenmesi ve elbette süregiden fiili ve meşru mücadele çizgisinin sekteye uğratılmasıdır.

Ancak daha operasyonun daha ilk dakikalarından itibaren KESK etrafında örülen yerel ve uluslar arası dayanışma bir kez daha göstermiştir ki, KESK basit bir jandarma karakolunun düzmece delillerle başlattığı bir operasyonla yıpratılabilecek, kamuoyu nezdinde saygınlığı zedelenebilecek bir örgüt değildir. KESK kamu emekçilerinin nice bedeller ödemiş ya da ödemeye hazır en mücadeleci kadrolarının oluşturduğu bir mücadele örgütüdür. Bu kadarıyla sistemin egemenlerinin bildiği bürokratik, sırtını devlete dayayan sendikal yapılara benzemez.

Siyasi iktidar bugünlerde başlattığı demokratik açılımı tamamlayacağını, ülkenin birikmiş özgürlük, eşitlik ve demokrasi sorunlarına dair gerekli adımları atacağını iddia ediyor. Bu kapsamda Kürt sorununu, Alevi sorununu gündeme taşıyor. Şimdi biz buradan sormak istiyoruz: Siyasi iktidar KESK’li tutukluları bütün bu açılım fotoğrafı içinde nereye yerleştirmektedir? KESK’e yönelik sürgün, soruşturma, işten atma uygulamaları; KESK’in sokak gösterilerine copla, gazla, panzerle saldırmayı, Konfederasyon binasına sabaha karşı baskın düzenlemeyi, arkadaşlarımızı tutuklamayı bu demokratik açılım fotoğrafının neresine yerleştirmektedir?

Buradan KESK’in mücadele tarihine şöyle bir bakan herkesin bildiği bir gerçeği bir kez daha dile getirmek istiyoruz. KESK’i bu tür operasyonlarla, demokrasiye yönelik böyle provokasyonlarla engellemek, mücadele çizgisinden saptırmak mümkün değildir.

Tutuklu bulunan arkadaşlarımız önümüzdeki hafta ilk duruşmalarına çıkacaklar. 19-20 Kasım’da İzmir’de yapılacak ilk duruşmalarda arkadaşlarımızın özgürlüklerine kavuşmasını bekliyoruz. Duruşma günü arkadaşlarımızın yanında olacağız, o gün bütün KESK’lilerin yüreği İzmir’de atacak. Duruşma günü yalnız olmayacağız, demokratik güçler, emek ve meslek örgütleri de yanımızda olacak. Uluslararası emekçi dayanışması için koşup gelen dünyanın bir çok ülkesinden emekçi kardeşlerimiz de, üyesi olduğumuz uluslararası konfederasyonlar da; insan hakları örgütleri de yanımızda olacak.

Buradan siyasal iktidara seslenmek istiyoruz. Eğer bu ülkede demokrasiyi geliştirecek adımlar atacak, açılımlar gerçekleştirecekseniz işte size iyi bir fırsat: tutuklu arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Demokrasiyi hedefliyorsanız her yönüyle hukukun çiğnenmesi anlamına gelen bu operasyonu mümkün kılan EMASYA protokolünü iptal ediniz.

KESK’li Tutuklular Onurumuzdur!

Yaşasın KESK, Yaşasın Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelemiz!

Mehmet GÖK

KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü

BTS Adana Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir