Anasayfa / Basın Açıklamaları / KPSS’deki Mağduriyeti Önlemek İçin: 6 Aralıkta 50 Bin Öğretmen Ataması Yapılmalıdır

KPSS’deki Mağduriyeti Önlemek İçin: 6 Aralıkta 50 Bin Öğretmen Ataması Yapılmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığının 30 bin öğretmenlik kadrosu için başvuru süresi 3 Aralık Cuma günü sona erecek ve 6 Aralıkta da atamalar yapılacak. Ancak KPSS mağdurlarının mağduriyetinin önlenmesi için bugüne kadar bir şey yapılmadı. Aksine bu mağdurların çığlıkları duymamazlıktan gelindi. Devleti yönetme sorumluluğunu taşıyanların bu çığlıklara kulak tıkamaları beklenemez. Öğretmenlik kadrosu için başvuru süresinin bitimine 2 gün kalmasına karşın Hükümetin mağduriyetin önlenmesine yönelik bir icraat ortaya koymaması kamu vicdanında büyük rahatsızlığa sebep olmaktadır.

Kopya nedeniyle iptal edilen sınavda yüksek puan alan, ancak ikinci sınavda puanını 3-5 puan düşürenlerin içine düştüğü durum içler açısıdır. İkinci sınavda hakkıyla puanını artıranlar olduğu gibi, maalesef düşürenler de olmuştur. Atanacak öğretmen sayısı 30 bin olduğu sürece puanını düşüren bu öğretmenlerin atanması mümkün değildir. İlk sınavda hakkıyla puan alan bu adayların, ikinci sınavda daha fazla soruya doğru cevap vermelerine rağmen 60 bin kişinin ikinci sınava girmemesinden dolayı puanlarını 3-5 puan düşürmeleri, atanamama sonucunu doğurmamalıdır. Kopyacıların, hırsızların oluşturduğu girdabın kurbanları bu çocuklarımız olmamalıdır. Buna müsaade edilmemelidir.

O halde ne yapılmalıdır?
Enteresan bir durumla karşı karşıyayız. Bu olayların başladığı tarihten buyana İktidar partisi hiçbir sorumluluk almamıştır. İktidar yaşanan onca rezalete rağmen, sanki bütün bu yaşananların dışında gibi davranmayı tercih etmiştir. Kopya hırsızlığına karışanların bulunması bir yana, bu hırsızlar sebebiyle mağdur olan öğretmen adaylarının yaşadığı travma görmezden gelinmiştir. Yaşanabilecek muhtemel hak kayıplarını gören Türk Eğitim Sen Sayın Başbakana, bir mektup göndererek, elde bulunan 70 bin boş öğretmen kadrosunu kullanmasını istemiş, bugüne kadar başvurumuza bir cevap gelmediği gibi, 70 bin değil ama bu haksızlığı gidermek için bir 20 bin ilave daha yaparak, 30 bini 50 bin yapacağız diye bir açıklama bile yapılmamıştır.

Bu değerlendirmemiz siyasi bir değerlendirme asla değildir. Hak kaybına ve büyük mağduriyete uğrayan KPSS adaylarının yaşadıklarını siyasi kaygılar güderek istismar etmek en büyük ahlaksızlıktır. Ancak, bütün bu yaşananlara siyaseten sessiz kalmak, doğruları söylememek de ahlaksızlıktır. En büyük ahlaksızlık ta, siyasi sorumluluğu yerine getirmemek, binlerce evladımızın yaşadığı acıyı görmezden gelmek, yok saymaktır, feryatlara kulak tıkamaktır.

Bu büyük kopya hırsızlığının sorumlusu hakkıyla puan almış olanlar değildir. Ancak bedelini hakkıyla puan alanlar ödemektedir. Puanını 3-5 puan düşürenlerin atanmaması sonucuyla karşı karşıya kalması, kabul edilebilir bir olay değildir. İlahi adalet bunun hesabını kimden soracaktır? Elbette siyasi sorumluluğunu yerine getirmeyenlerden, yaşanan bu büyük rezaleti görmezden gelenlerden.

Bugün atama bekleyen 370 bin öğretmen adayı bulunmaktadır. 120 bin kişi de kadrosuz, sözleşmesiz dışarıdan ücretli olarak derse girmektedir. Bu öğretmen adayları, görevlerini icra edebilmek için sabırla kadro beklemektedir.

Öğrencilerine kavuşacağı günün hayalini kuran gençlerimiz, KPSS’de başarılı olmak için de yıllarca ter dökmektedir. Dolayısıyla atanabilmek için KPSS’ye gece gündüz çalışan, emek veren, alın teri döken adayların mağdur olmaması çok önemlidir.

Türkiye’de öğretmen ihtiyacı da göz önüne alındığında KPSS mağdurlarının karşılaştıkları haksızlığın giderilmesi için 50 bin öğretmen atamasının yapılması öğretmen adaylarının yarasına merhem olacak ve onların yaşadığı stresi büyük ölçüde azaltacaktır. Konuyla ilgili gerekli hassasiyeti Sayın Başbakan’ın göstermesini bekliyoruz.

Sayın Başbakana bir daha sesleniyoruz, Sayın Başbakan, bir türlü ortaya çıkarılamayan hırsızlar sebebiyle binlerce evladımız atanma hakkına sahipken, ikinci sınava girmek zorunda kalarak atanma hakkını çok küçük puan kayıplarıyla kaybetmektedir. Yaşanan bu dramın tek çözümü atanacak öğretmen sayısının 30 bin değil, biraz daha artırılmasıdır. Elinizde kullanmaya açık 70 bin boş öğretmen kadrosu bulunmaktadır. Sizden haksızlığa uğrayan bu gençlerimiz adına siyasi sorumluluğunuzu yerine getirmenizi istiyoruz. Devri iktidarınızda olan bu büyük hırsızlık sizin iktidarınız döneminde vuku bulduğundan, binlerce gencimizin yaşadığı acıları en aza indirmek sorumluluğu da size aittir. Bu sorumluluğu yerine getirmenin en kolay yolu, bu atama döneminde atanacak öğretmen sayısını 30 binden 50 bine çıkarmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 30 bin atamayı 50 bin yapacak güçte değil mi ?

Türk Eğitim-Sen
İstanbul Bölge Başkanı
Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir