Anasayfa / Basın Açıklamaları / Öğretmenlere İETT Şokuna Eğitim Bir Sen Tepki Verdi

Öğretmenlere İETT Şokuna Eğitim Bir Sen Tepki Verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öğretmenlerin ulaşımına yüzde 25 zam yaptı. Öğretmen ve öğrenciler ilk binişte 0,88 kuruşa binerken öğretmenleri diğer indirimliler bölümüne kaydırarak öğretmenlerin ulaşım ücretlerine yüzde 25 zam yaptı. Bununla da yetinmeyen İETT aktarmalarda yüzde 114, Adalar aktarmada ise yüzde 126 zam yaparak öğretmenleri gözden çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda en fazla üyesi bulunan Eğitim Bir Sen duruma sert tepki gösterdi. Bu zam asla kabul edilemez dedi.

İETT 30 Ekim’den geçerli olmak üzere ulaşıma yüzde 10 zam yaptığını duyurdu fakat Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Ali Yalçın; “öğretmenler ilk binişte 0,88 kuruşa biniyorlardı. Zam sonrası rakamlara göre 1.10 kuruşa binecekler bu oran yüzde 25 demektir. Öğretmenler için aktarmalarda 0,21 kuruştan 0,45’a çıkmıştır buradaki zam farkı ise yüzde 114’tür. Adalar aktarmada ise 0,42 kuruştan 0,95 kuruşa çıkarılmıştır ki buradaki oran yüzde 126’dır. Bu rakamlar insafın ötesinde rakamlardır. İBB’nin durumu gözden geçirmesini bekliyoruz. Bu rakamların kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.

İstanbul’da 70 bin öğretmen bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 24 Kasım Öğretmenler Günü hediyesi olarak 1 Kasım sabahı sürpriz mi yapmak istedi (!) Kiraların can yaktığı İstanbul’da ayakta kalma mücadelesi veren eğitimcilere bir kalemde yüzde 25-114-126 zam İBB’ye ve Kadir Topbaş başkana yakışmadı. Umarım gözden kaçmıştır ve düzeltilir. Eğer düzeltilmez ise dava açmamız kaçınılmazdır diyen Şube Başkanı Yalçın; iyi olan her şeyi takdir ederiz. İyi olanı takdirimiz, yanlışı tenkidimize ve tepkimize mani değildir. İBB’nin ulaşıma zammının takdir edilecek hiç bir tarafı yoktur. Hükümet yüzde 25 iyileştirme sağladı mı ki İBB yüzde 25 zam yapıyor. Enflasyon oranı bu mu? Orantısız zam derhal geri çekilmelidir dedi.

Haber: Şube Basın Sekreterliği

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir