Anasayfa / Basın Açıklamaları / ORDU TÜRK EĞİTİM-SEN

ORDU TÜRK EĞİTİM-SEN

TÜRK EĞİTİM-SEN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI BASIN AÇIKLAMASI

23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 88’inci yıldönümü ve aynı zamanda Büyük Önder Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’dır.
Muhteşem bir hürriyet mücadelesinden sonra TBMM’nin açılışıyla birlikte yeni bir devleti tarih sahnesine çıkaran Türk Milleti, bağımsızlığa olan inancı sayesinde inanılmaz bir mücadele örneği sergilemiş ve Türk adını tarih sayfasına silinmemecesine yeniden yazdırmıştır. Büyük komutan Atatürk’ün önderliğinde kahraman Türk Milleti’nin destansı mücadelesinin sonrasında milli irade, TBMM çatısı altında tecelli etmiştir.

Büyük Önder Atatürk’ün mirasına sahip çıkmayı görev bilen Türkiye Büyük Millet Meclisi ülke geleceğine yön veren oluşumların kök saldığı mukaddes bir kurumdur. Çocuklarımız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelidir, barışın umudun geleceğe gülen gözlerle bakabilmenin güvencesidir. Çocuklarımıza toprak, bayrak, millet sevgisini aşılayabilmek, ülke bütünlüğünün ve bağımsızlığının önemine vurgu yapabilmek, ilkelerimize, ülkülerimize sahip çıkmanın değerini öğretebilmek biz eğitimcilerin görevidir. Büyük Türkiye’nin teminatı değerli çocuklar, ülkemizin kaderine yön veren Atamızın, ulusal egemenliğimizin sembolü olarak sizlere armağan ettiği 23 Nisan, dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olma özelliğindedir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ayrıca, Atamızın çocuklara verdiği önemin ispatıdır.

Her 23 Nisan günü koltuklar çocuklara devredilmekte, gazeteciler karşısında yalancı gülümseyişler ve hamasi nutuklarla her yıl aynı şekilde “kutlamalar” yapılmaktadır. Ancak yapılan tüm gösterişli kutlamalara karşın, çocukların yaşadığı sorunlar her geçen gün katlanarak artmaktadır.

Bugünün Türkiye’sinde yaşayan çocuklar, göstermelik törenlerden çok geleceklerinden umutlu olmak ve geleceğe güvenle bakmak, nitelikli bir eğitim ve sağlıklı bir yaşam istiyorlar. Çocuklarımız eğitim tamamen paralı hale getirildiği için sokakta mendil satmak istemiyorlar. Aileleri yoksul olduğu için eğitim ve sağlık hakkından mahrum bırakılmak istemiyorlar. Çocuklarımız daha adil, daha demokratik, insanların etnik, dinsel, mezhepsel kimliklerinden dolayı birbirine karşı kışkırtılmadığı, kardeşçe yaşadığı bir ülkede yaşamayı hak ediyorlar. Okuyamayan, geleceğine güvenle bakamayan, terör örgütlerinin maşası haline gelen, bağımsızlık ve özgürlük bilincinden yoksun, umutsuz, mutsuz çocuklarla gelişebilmemiz, dünya ülkeleriyle yarışabilmemiz mümkün değildir. Bu noktada çocuklarımıza gereken önemi vermeli, onları hayata Büyük Önderimiz Atatürk’ün ışığında, değerlerimize sahip çıkacak şekilde hazırlayabilmeliyiz.

Büyük Önder Atatürk’ün çocuklarımıza emaneti olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya çocukları arasında dostluk, kardeşlik ve sevgi bağlarının pekiştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Dünya üzerinde kimi çocuklar açlık ve yoksulluğun girdabında kıvranıyor, savaşta yaşamını yitiriyor, silahların gölgesinde yaşıyor, okuyamıyor, çalışmak zorunda kalıyor, şiddete, tacize maruz kalıyor, istismar ediliyor. Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında 23 Nisan’ın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Atamızın çocukları nasıl önemsediğini gösteren 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına sahip çıkmak hepimizin görevidir.
Bu vesileyle tüm çocukların ve Türk Halkının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.

Şenol ÖZMEN

Şube Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri

Kaynak: ORDU TÜRK EĞİTİM-SEN

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir