Anasayfa / Basın Açıklamaları / PARAYI YATIRMAYAN SINAVLARA ALINMAYACAK MI ?

PARAYI YATIRMAYAN SINAVLARA ALINMAYACAK MI ?

Eğitim çalışanları, veliler ve en önemlisi de yetkililer lütfen bu sese kulak verin! Türkiye’de görünürde eğitim parasızmış gibi lanse edilse de işin aslının öyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Parası olmayanların okuyamadığı en azından hak ettiği yerlerde okuyamadığı bir ülke istemiyorsanız, SBS için öğrencilerden alınan 10 TL’lik başvuru ücretini ve 5 TL’lik başvuru kılavuzu bedelini kaldırınız. Üzülerek görüyoruz ki bir çok veli, bu sınavın öneminin farkında bile değil ve parası da olmadığı için öğrencinin bu sınava girmesini engelliyor. Belki de binlerce zeki öğrenci sırf bu nedenle iyi liselerde okuma hakkını kaybediyor. Ülkemizin geleceği çocuklarımız için SBS’nin önemi velilere daha iyi anlatılmalı ve tabi ki sınav giriş ücreti kesinlikle kaldırılmalı.

10 TL İÇİN HAYATLAR KAYMASIN !

Seviye Belirleme Sınavına başvurular, 08 Mart ta başlamıştı, 26 Mart 2010 tarihinde sona erecek. Öğrencilerin SBS ye, girebilmesi için bankaya 10 (on) TL sınav ücretini, Okuldan Başvuru Kılavuzunu aldığı takdirde de 5 (beş) tl. ödemesi gerekiyor. Bu para çoğumuz için önemsiz gibi görünse de, bir çok veli bu parayı bankaya yatıramadığı için çocuğu SBS’ye giremiyor. Ve tabiri caiz ise, çocuğun eğitim hayatı kayıyor. Çünkü o saatten sonra iyi bir orta öğretim okuluna, örneğin bir fen Lisesine ya da Anadolu Lisesine girme şansı kalmıyor. Çünkü Öğrencinin eğitim-öğretim hayatında son derece önemli olan bu sınava bir yıl girmeyen öğrenciye, en düşük geçerli taban puan (190 ) veriliyor. Bir yıl sınava girmeyen bir öğrenci için, ondan sonra girdiği 2 yılda çok başarılı da olsa bir şey ifade etmiyor

PARAYI YATIRMAYAN SINAVLARA ALINMAYACAK MI ?

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı, 2010 Seviye Belirleme Sınavı Başvuru Formunun, Başvuru Ücretleri ve Banka İşlemleri Bölümünde belirttiğine göre, öğrenci 10(on) TL nı banka hesabına yatırmadığında, SBS ye giremiyor. Okullarda yaptığımız araştırmalarda, binlerce öğrencinin,bu ve buna benzer yükümlülüklerini yerine getirmediği veya Öğrenci Velilerinin, SBS nin ne demek olduğunu,çocukları için ne ifade ettiğini anlamadığı,bu konunun kendilerine iyi anlatılamadığı için çocuklarını Seviye Belirleme Sınavına sokmadığına şahit olduk. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın eğitim hayatını karartmamak için hepimize sorumluluklar düşüyor.

Biz eğitimciler öğrencilerimize ve velilerine bu sınavın önemini anlatmalıyız. Ve Milli Eğitim Bakanlığı bu sınavı kesinlikle ücretsiz hale getirmelidir. Hak kayıpları ve adaletsizliği gidermek için,önceki dönemlerde herhangi bir nedenle sınava girmemiş öğrencilere,güncel sınav döneminde girmediği yılın sınavına girme hakkı tanınmalıdır.

Enver DEMİR

Türk Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir