Anasayfa / Basın Açıklamaları / Sendikalı ile Sendikasız Arası Makas Olmalı!

Sendikalı ile Sendikasız Arası Makas Olmalı!

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın, memur sendikacılığındaki en büyük sorun sendikalı ile sendikasız arasında makas olmamasıdır. Yeni Anayasa Paketindeki “Memurlara Sözleşme Hakkı” sendikalı ile sendikasız arasında fark oluşturacak ve sendikalı memur lehine makası açacaktır dedi. Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube 10. Divan Toplantısını yaptı. Sendikanın Kartal Ofisinde Mehmet Akif İnan Toplantı Salonunda yapılan toplantıya şube yönetimi, ilçe temsilcilik yönetimleri, şube disiplin ve denetleme kurul üyeleri katıldı. Şube Sekreteri Yaşar Çağlar’ın faaliyet sunusu ve Teşkilatlanma Sekreteri Melih Durmaz’ın sayısal verilerle büyüme oranlarını aktardığı sunudan sonra sekreteryalar kısa kısa bilgilendirmeler yaptı. İlçe Temsilcilerinin çalışmaları ile ilgili brifing verdiği toplantıda konuşma yapan Şube Başkanı Ali Yalçın; “yapanında yatanında aynı haktan faydalandığı tek yapı memur sendikacılığında var, bu yapı değişecek” dedi.

Türkiye’de işçi ve memur sendikacılığı arasında uçurum olduğunu söyleyen Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın, sendikalı işçiler lehine olan haklar memur sendikalarında olsaydı, memur sendikalarının şimdiye kadar ortaya koyduğu efor ile sendikalı olmayan hiçbir memur kalmazdı dedi. Memur sendikacılığı masada değil yasada kaybediyor. İşçilerde sendikalı olmak ile sendikasız olmak arasında çok bariz farklar var. En temel farkı ise yasadan almaktadır. İşveren ile sözleşme imzalayan Yetkili İşçi Sendikası’nın üyeleri sözleşmenin kazanımlarından koşulsuz olarak faydalanırken, başka sendikaya üye işçiler mevcut sendika aidatının üçte ikisini yetkili sendikaya ödemek suretiyle faydalanabiliyor. Sendikasız işçi ise yetkili sendikaya “dayanışma aidatı” öderse haktan faydalanıyor. Memurlarda ise sendikalı memur aidatı, emeği, fedakârlığı ve adanmışlığı ile çarpık bir yasaya rağmen çabalıyor çırpınıyor masada kısmide olsa haklar alıyor sendikalı sendikasız bütün memurlar aynı hakları kullanıyor diyen Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın, 100 liralık seyyanen zam, 40 +40 zam, ve masadan yüzdelik olarak alınan zamlar ile sendikaların mücadelesi ile çalışana dağıtılmaya başlanan Banka Promosyonları sendikalı sendikasız herkese yansıtılıyor. Bu sendikalı olup, örgütlü olan memurlara karşı yapılabilecek en büyük zulümdür dedi.

Memur sendikalarında şimdiye kadar ekonomik anlamda tek ayırım sendikalı memur lehine uygulanan “Toplu Görüşme Primi” idi. Maaş bordrosunda sendikalı ile sendikasız arasındaki tek fark maalesef KESK’in yönlendirmesi ve CHP’nin servisi ile Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. KESK bu düzenlemeyi MEMUR-SEN’in üye artışındaki tek neden olarak görmüş ve eğer iptal edilirse MEMUR-SEN çözülür diye düşünmüştür. Ama yanılmıştır. Sendika parasını devlet vermemelidir gibi kafa çelici propagandalar gerçeği örtememiş KESK’in sendikalılar aleyhine yaptığı bu çarpıtma gayretlerimizle boşluğa düşmüştür. Bu yüzden oluşan kısmi istifaların tamamını geri aldık. MEMUR SEN yine en büyük konfederasyondur ve üye sayısı artarak devam etmektedir. Eğitim Bir Sen ise Genel Yetkiyi mutlaka alacaktır. Memur Sen’in girişimleri ile sendikalı memur lehine kazanımların yansıtılabileceği tek kalem olan “Toplu Görüşme Primi” tekrar gelecek. Sendika aidatı olarak 7.5 lira ödeyen memur 10 liralık ödentinin 2.5 lirasını kendi alıyordu. Eğer 2009 Toplu Görüşme Taleplerimizdeki Toplu Görüşme Primi 25 liraya çıksın talebimiz yerine gelseydi 25 liranın 17.5 lirası memurun cebine kalacaktı. Bu ise sendikalı ise sendikasız arasındaki makasın başlangıcı olacaktı. Sendikalı memurlar şunu unutmamalıdır. Eninde sonunda örgütlü olanlar ekonomik olarak ta kazanacaktır.

Örgütlü olmayı avantaja dönüştüren Memur-Sen SBN Sigorta ile yaptığı Ferdi Kaza Sigortasında üyelerine 25 bin lira Ferdi Kaza Sigortası ve yüzde 40 Kasko indirimi ile devletin yapamadığını yapmıştır. Sendikalı memurlar ücretsiz hukuk desteği, disiplin kurullarında sendika temsilcisi tarafından hakkının aranması, kan bankası, indirim anlaşmaları gibi sendikalı olmanın ayrıcalığını yaşıyorlar diyen Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın, gözlerimiz Memur Sen’in gayretleri ile Yeni Anayasa Paketine giren memura sözleşme hakkındadır. Sendikasız memurlar ya örgütlü olacak ya da örgütlü olmamanın bedelini ödeyecekler dedi.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir