Anasayfa / Basın Açıklamaları / Sınav Canavarına Bir Can Daha!

Sınav Canavarına Bir Can Daha!

14 yaşındaydı daha. Sınavcı, elemeci eğitim sisteminin ne olduğunu bilemeden küçücük omuzlarında içselleştirdiği basınca dayanamadı. Rekabet,yarış,sınav adını her ne koyarsak koyalım çocuklarımız kapitalist eğitim canavarına bi biçimiye yem olmaktan kurtulamıyor.
Bugün SBS sonuçları açıklandı.Özel okulların ilk onda 9 yapması,Antalya ilinden birincinin görüntüleri İl Valisi ,Milli eğitim müdürü yedeğinde “başarı” öyküsü anlatma medyada tam gaz giderken gerçek tüm çıplaklığıyla İzmirden gelen intihar haberiyle yüzümüze çearptı. Nasıl çarpmasın daha 14 yaşının ortasında bir örenciydi.Öğrecimizdi.Sınav canavarına özelliklede KPSS mağdurları içerisindeki iş bulamama baskılanması sonucu onlarca gencimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşarken “sınav”kabusunun 8. sınıflar düzeyinde böylesi bir “cinayete” neden olması sistemin çürümüşlüğünün göstergesi olması bakımından eğitimle ilgili tüm kurum ve kuruluşları harekete geçirip,lav edilmesi için gerekli çalışmalara vakit geçirmeksizin başlanmasını önümüze göerev olarak sunuyor.
Her kademede öğrencilere ve iş bulup çalışma hakkını kullanmak isteyen herkese dayatılan sınavlar, yaşı ne olursa olsun milyonlarca gencimizi bir yarış içinde bir birine kırdırıyor. İnsan olmaktan gelen en doğal haklarımızı kullanmak bile sınavlara tabi. Eğitim hakkı gasp edilen öğrenciler ve çalışma hakkı gasp edilen üniversite mezunu işsizler bu düzenin çarpıklığının gören gözlere en güzel örneğidir.
Gören gözler için kapitalizmin milyonlarca öğrenciye ve yüz binlerce üniversite mezununa gelecek vaad etmediği, bu sistem içerisinde milyonların kaderinin aynı ve benzer olduğunu bilerek o milyonlarla yan yana gelerek kendi kaderimizi ve geleceğimize sahip çıkmaktan gayri kurtuluşumuzun olmadığını bilince çıkarıp mücadele araçlarımızı belirlemeliyiz.
“İzmir’in Buca ilçesinde, Kütahya’da ilköğretim okulu son sınıf öğrencisi olan 14 yaşındaki Y.G.Ö., annesi Z.Ö. ile birlikte, 9 Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıfında okuyan ağabeyi B.Ö.’nün Buca 62/4 sokakta bulunan evine ziyarete geldi. Sabah saatlerinde SBS sonuçlarının açıklanmasının ardından puanını kontrol eden ve 336 puan aldığını öğrenen Y.G.Ö., kendini kapının koluna asarak intihar etti. Y.G.Ö.’nün uzun süre odasından dışarıya çıkmaması üzerine odaya giren Z.Ö., oğlunun cesedi ile karşılaştı.”
Haber böyle verildi haber kanallarından ,internet sitelerinden.Ölüm nedeni ne kadar yalın değil mi? SBS= 336 punan.
Ufacık yüreği kaldıramamıştı “başarısızlık” damgası yemeyi!
Ah!! bilelilseydi daha bu ilk ” elemeydi” ,sırada Lise liseden sonra YGS-LYS yetmeyecek üniversiteden sonrada iş bulup çalışa bilmek için “eleme” sınavlrına girecek yani en güzel yıllarını yaşamının en güzel dönemlerini sınava hazırlanarak ve hemen her seferinde “başarısızlıkla”suçlanma korkusuyla geçirecekti.
Öyle ya sınavda düşük derece yapanlar suçlu ve tembeldi! Suçlu ve tembeller “ölümü” hak ederdi.”bak ellerin çocuğuna planlı proğramlı çalıştı,bol, bol kitap okudu birinci olarak kazandı”,”sen kaybettin-kazanamadın-başarısızsın” Yani,yani suçlu sensin ,öyleyse ölümü hak ettin.O ufacı yüreği,pırıl pırıl bir beyni bu türden korkularla dolduran bir bütün bu sisten 14 yaşındaki öğrencimizin katilidir.Öğrencimizin ölümü “intihar” değil, kapitalist eğitim sisteminin taamüden işlediği bir cinayettir.
Daha kaç öğrencimiz ölecek? Sınavlar, işsizlik, rekabet, yoksulluk daha kaç can alacak? Ve daha önemlisi biz daha ne kadar susacağız. Bir taraftan atanamayan öğretmenler ölürken bir taraftan öğrencilerimiz ölüyor.Zaman susma zamanı değil,mücaderleye katılma zamanıdır.Susar ve izlersek suç ortaklığından kurtulamayız.Suç ortağı olmak istemiyorsak kaderi bir ve benzer olanların yan yana gelmesi ve kaderine sahip çıkma vaktidir.
Göksel Rıza Özkan
Niğde Eğitim Sen Başkanı
KESK Niğde Sözcüsü

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir