Anasayfa / Basın Açıklamaları / SİVAS KATLİAMINDA CAN VERENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

SİVAS KATLİAMINDA CAN VERENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

Sivas’ta iş birlikçi gereciler Madımak Oteli’ni basarak ateşe vermeleri sonucu, 35 aydın ve sanatçının yanarak, dumandan boğularak öldüğü “Madımak yangını” hala yüreklerimizi yakmaktadır. 35 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu gerici ve irticacı eylemini bir kez daha lanetle, nefretle ve şiddetle kınıyoruz.
Aradan geçen 17 yılda katliamın üzerindeki sis perdesi tam olarak kaldırılmamıştır. Olaylar sırasında göz önünde olan insanlar cezalandırılmışlar; ancak katliamın perde arkasındakiler henüz ortaya çıkarılmamıştır. Katliamın gerçek sorumluları, gerçek planlayıcıları adalete henüz hesap vermemiştir. Her zaman emperyalizmin uşağı olmuş bu karanlık güçler, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak için maşa olarak kullanılmışlardır. Uluslar arası emperyalist güçler, aynı amaçla günümüzde de bölücü ve gerici tuzaklar hazırlamışlardır. Etnik ve dinsel ayrımcılık yaratılarak çatışma ortamı oluşturulmaktadır.
Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşullar da henüz ortadan kalkmamıştır. Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığı ortadadır. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak, yeni azınlıklar oluşturularak halk kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. AKP iktidarı döneminde Cumhuriyet’in temel niteliklerine saldırılar sürmekte, ulus devlet ve üniter yapı yok edilmek istenmektedir. Yurttaşı ümmet yapma, dini siyasete alet etme çabaları devam etmektedir.
Eğitim-İş olarak diyoruz ki; Cumhuriyetin kazanımları ve ulusun bütünlüğü için tehdit oluşturan iş birlikçi gereci girişimler de etnik ayrımcılıklar da hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Çünkü Türk Ulusu, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir.
Sivas katliamında yaşamını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anıyoruz. Anılarını yaşatacağız. Unutmadık, unutturmayacağız.

Mehmet BALIK
Birleşik Kamu İş Konfedarasyonu dönem sözcüsü
Antalya Eğitim İş Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir