Anasayfa / Basın Açıklamaları / TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI’NDA NELER OLUYOR?

TALİM TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI’NDA NELER OLUYOR?

Ders programlarının hazırlandığı ve kabul edildiği, ders kitaplarının incelendiği ve onaylandığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en önemli, en üst danışma birimidir. Böylesi önemli bir kurumda son dönemlerde; ders kitaplarının incelenmesi ve onaylanması sürecindeki usulsüzlükler, hukuka ve teamüllere aykırı işlemler, öğretmenler üzerindeki baskı ve yönlendirmeler kapsamlı bir inceleme ve soruşturma yapılmasını gerektirecek boyutlara ulaşmıştır. Komisyonlarda görev yapan öğretmenlerin eğitimleri, deneyimleri, emekleri, kişilikleri ve hatta varlıkları ‘yok’ sayılmakta; kitap inceleme sürecinde yılların birikimiyle ortaya konulan kurallar, ilkeler, mevzuat ve işleyiş dikkate alınmamaktadır. Açıkça ve umursamazca sürdürülen bu tutum, eğitim alanındaki meslek ilkeleri ve kamu yönetiminin resmiyeti, ciddiyeti ve hukukiliği ile de bağdaşmamaktadır.

Tarikat eksenli bir kuruluş olan Zambak Yayınevi tarafından hazırlanıp, Talim Terbiye Kurulu’nun ilk incelemesinden geçemeyen ancak ikinci seferde onaylanan bir felsefe ders kitabı, ders kitaplarındaki onay sürecinin nasıl işlediğinin en büyük kanıtıdır.

Ders kitaplarının yetersizliğinden/kalitesizliğinden, ilköğretime yeni başlayan çocuklarımızdan üniversitenin eşiğindeki gençlerimize ve onların ailelerine dek tüm toplum olumsuz biçimde etkileniyor. Bu kadar kötü kitapların, üstelik usulsüz bir biçimde onaylanması ve okullarda okutulması karşısında kamu vicdanı zedeleniyor. Bu kalitesizlik nereden kaynaklanıyor? Bu kalitesiz kitapların incelenmesinde ve onaylanmasında pek çok hukuka aykırı işlem ve usulsüzlük nasıl ve neden göze alınıyor? Tüm bunlar ciddi şekilde inceleme ve soruşturma konusu yapılmalıdır. Ancak idari makamlara yapılan yazılı başvurulardan, uyarılardan sonuç alınamamaktadır.

Eğitim-İş olarak ders kitabı incelenmesi ve onaylanması süreçlerindeki yönetmelik ihlali ve keyfi şekilde oluşturulan komisyonların onayından geçen ders kitaplarındaki usulsüzlükler konusunda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Engin ÇOĞAL
Genel Mali Sekreter

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir