Anasayfa / Basın Açıklamaları / Talim ve Terbiye Kurulunda, AKP’nin Eğitimi Dinselleştirme ve Rant Temelli Girişimlerine Hizmet Eden Görevlendirmeyle Çalışma Uygulamasına Son Verilsin!

Talim ve Terbiye Kurulunda, AKP’nin Eğitimi Dinselleştirme ve Rant Temelli Girişimlerine Hizmet Eden Görevlendirmeyle Çalışma Uygulamasına Son Verilsin!

2009-03-31
Genel Sekreterimiz Mehmet Bozgeyik’in “Talim ve Terbiye Kurulunda, AKP’nin Eğitimi Dinselleştirme ve Rant Temelli Girişimlerine Hizmet Eden Görevlendirmeyle Çalışma Uygulamasına Son Verilsin!” başlıklı basın açıklamasıdır. 31.03.2009

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretim Materyallerini Geliştirme, İnceleme Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünde yıllardır uygulanan “öğretmen görevlendirilmesi” ile istisna kurala çevrilmiştir. Normalde bu okuldaki öğretmen açığının görevlendirmeyle değil mevzuat uygun biçimde kadrolu öğretmen atamasıyla giderilmesi gerekmektedir. Eğer bu sağlanamıyorsa bile görevlendirme yapmadan önce duyuru yapılması zorunludur. Oysa uygulamada, görevlendirmeden önce hiçbir duyuru yapılmamaktadır.

Adı geçen okulda görevlendirilen öğretmen sayısı, kadrolu görev yapan öğretmenlerden fazladır. Mevzuat hükümlerine göre görevlendirme yöntemi ancak geçici ve istisnai durumlarda başvurulan bir yolken, mevcut durumda görevlendirme sürekli hal almıştır.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretim Materyallerini Geliştirme, İnceleme Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünde, görevlendirmesi yıllardır sürenler bulunmaktadır. Kitap inceleme ve değerlendirme komisyonlarında çoğu zaman kadrolu öğretmenler dururken, görevlendirmeyle çalışan öğretmenler tercih edilmektedir. Görevlendirmeyle çalışan öğretmenler hizmet içi eğitimden geçirilmediklerinden ve tecrübe sahibi olmadıklarından dolayı görevlerini gereği gibi yerine getirmeleri mümkün değildir.

Peki Milli Eğitim Bakanlığı, kadrolu, tecrübeli, işinin ehli öğretmenler dururken neden böyle bir yola başvurma gereği duymaktadır? Bu kuralsızlığın birinci nedeni, AKP’nin eğitimi dinselleştirme emeli; ikincisiyse kendi yandaşlarına ders kitapları üzerinden rant sağlama gayretidir.

Kaldı ki bu yaklaşım sadece görevlendirilen öğretmenlerle de sınırlı değildir. Komisyonlarda görevlendirilen öğretmenlere öncelik tanınırken, söz konusu kuruma yönetici görevlendirmelerinde de atama koşullarını taşımayan görevlendirmeyle çalışan öğretmenlere görev verilmektedir.

Eğitim Sen olarak, ülkemizde eğitim-öğretim faaliyetleri için önemli bir yeri olan Talim ve Terbiye Kurulunun, hükümetin kadrolaşma, eğitimi dinselleştirme ve yandaşlarına rant sağlama gayretlerine kurban edilmesine karşı çıkıyoruz. Öğretim Materyallerini Geliştirme, İnceleme Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünde görevlendirme çalışan öğretmenlerin görevlendirmelerinin geri alınmasını, yerlerine yapacağı işin gerektirdiği niteliklere sahip öğretmenlerin mevzuata uygun biçimde atanmasını; eğer bu kısa zamanda yapılamayacak ise adı geçen kuruma atanma koşulları taşıyan öğretmenler arasında duyuru yapılarak kariyer ve liyakat açısından en uygun öğretmenlerin yapılmasını talep ediyoruz. Mevcut uygulamaya son verilmediği taktirde yargı yoluna başvuracağımızı bildiriyoruz.
Kaynak: Eğitim-sen

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir