Anasayfa / Basın Açıklamaları / Tam Gün Yasa Tasarısı

Tam Gün Yasa Tasarısı

Türkiye’de sağlıkta uzun süredir gündemde olan Tam Gün Yasa Tasarısı Meclis Genel Kurulu gündemine gelmiştir. Kısa zamanda görüşülerek yasalaşması beklenmektedir. Türk Sağlık-Sen olarak öncelikle ifade etmek isteriz ki devlette millete hizmeti kutsal bir görev olarak görüyoruz. Bu kutsal görevde de hekimlerimizin verdikleri hizmetin ve aldıkları eğitimlerin karşılığının tam olarak ücretlendirilmesi halinde tam gün çalışmasını olumlu buluyoruz. Fakat yasa tasarısı bu haliyle eksiklikler ve adaletsizliklerle doludur.
Biz yamalı ve sorunlu bir tam gün yasası yerine doğru düzgün, çalışanların hakkını koruyan ve genişleten bir yasa talep ediyoruz.
Yasa bu haliyle bizim beklentilerimizi karşılamaktan çok uzaktır. Tam gün çalışma ile tam gün yasası farklı anlamlar içermektedir. Bu nedenle Türk Sağlık-Sen olarak tam gün çalışmaya evet, fakat bu haliyle tam gün yasasına hayır diyoruz.
Bu yasada istediğimiz değişiklikleri bir mektupta dile getirdik. Bu mektup yıllardır sorunlarına çözüm bekleyen bir sağlık çalışanının sizlere sesini duyurma çabasıdır. Göndereceğimiz bu mektubu siz değerli basın mensuplarımız aracılığıyla Antalya kamu oyunun bilgilerine sunuyoruz.
“Kamuya bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanıyım. Devletimizin verdiği görevle milletimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Sağlık çalışanı olarak şiddet, adaletsizlikler ve olumsuz çalışma şartları altında tüm zorluklara rağmen görev yapıyorum.
Fakat bu özverili çalışmam karşısında mali ve özlük haklarımda yeterince iyileştirme yapılmaması beni olumsuz etkilemektedir.
Sunduğum hizmeti daha kaliteli hale dönüştürecek, çalışanlarında yeni kazanımlara sahip olacağı bir sistem arzu ediyorum. Bunun için kamuoyunda Tam Gün Yasası olarak bilinen “Üniversite ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” adlı yasa tasarısının bir fırsat olacağını düşünmekteyim.
Çalışanlar adına olumlu fakat yetersiz bazı iyileştirmelerin yapıldığı bu yasa tasarısında şu hususların yeniden değerlendirilmesini talep etmekteyim;
1. Tabip ve diğer sağlık personelleri arasındaki döner sermaye adaletsizliğinin giderilmesi ve aradaki makasın daraltılması için tabip dışı personelin döner sermaye oranı % 150’den yüzde %200’e özellikli birimlerde görev yapan personelin döner sermaye tavan oranı da % 200’den % 250’ye çıkartılmalıdır.
a) Döner sermaye ek ödemelerinin emekli aylığına yansıtılması,
b) Yıllık ve şua izni süreleri ve hastalık raporu hallerinde döner sermaye ek ödemelerinin kesilmemesi
c) Döner sermaye ek ödemelerinin vergi dilimi kapsamından çıkarılması
d) Tasarıda yer alan mesai dışındaki çalışma sürelerinde ödenecek ek ödeme oranının yüzde 50’ye çıkarılması talep ediyoruz.
2. Yasayla birlikte Nöbet ücretlerinde yapılan iyileştirme ve yaygınlaştırma olumlu fakat yetersizdir. Nöbet ücretlerinin makul bir düzeye çıkarılması için yüzde 300 oranında arttırılması gerekmektedir. Birinci basamakta görev yapan tüm sağlık çalışanlarına ve Genel idari hizmetlerde görev yapanlara da nöbet ücreti ödenmelidir. Nöbet tutan tüm sağlık çalışanlarının bu haktan yararlanması sağlanmalıdır.
3. Tasarıda haftalık çalışma saatlerimizin 45 saatten 40 saate düşürülmesi ile yaklaşık 30 yıldır süren bir adaletsizliğin sona ermesi sevindiricidir. Fakat mevcut şartlarda bile radyasyona maruz kalarak hayatları risk altında olan Radyoloji çalışanlarının haftalık çalışma saatlerini 25 saatten 35 saate çıkarmaktan vazgeçilmelidir.
4. Mesleki mali sorumluluk sigortası sadece hekimler için değil tüm sağlık çalışanları için genişletilmelidir. Bu sigorta primleri de devlet tarafından ödenmelidir.
5. Tüm sağlık çalışanlarına tam gün tazminatı ödenmelidir.
Mektubumda değindiğim konularda tam gün yasa tasarısında yapılacak değişiklikler ile hem hayat standardımız yükselecek, adaletsizliklerin önüne geçilmiş olacak hem de sağlıkta hizmet kalitesi yükselecektir. Sizden de bizim için çok önemli olan bu taleplerimize TBMM’de destek vermenizi istiyorum. Vereceğiniz destekle sağlık çalışanlarının gönlünü kazanacak ve sağlık hizmetlerinin sunumuna bir katkıda siz yapmış olacaksınız.
Mektubumda tüm sağlık çalışanları adına dile getirdiğim isteklerimiz için yardımcı olmanızı diler, şimdiden vereceğiniz destek için teşekkür ederim.”
Sağlık çalışanı olarak imzaladığımız bu mektubumuzu Başbakan, Sağlık Bakanı, Grup Başkanvekilleri ve Milletvekillerine gönderiyoruz. Bu mektuplar aynı zamanda tüm Türkiye’de sağlık çalışanları tarafından imzalanacak sendikamız aracılığı ile muhataplarına kısa bir sürede ulaştırılacaktır. Mektuplarımız faks ile de Meclise ve Sağlık Bakanlığına gönderilecektir.
Mektuplarımız tüm sağlık çalışanlarının benimsediği bir tam gün yasasının çıkması için yapılan bir çağrıdır. Bu yasayı çıkaracak sayın milletvekillerimize buradan sesleniyoruz; Mektupları okuyup haklı taleplerimizin yerine getirilmesi için destek verin ve böylece sağlık çalışanlarının gönlünü kazanın. Türk Sağlık Sen olarak bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.
Hepinize Katılımlarınızdan Dolayı Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.
NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE !!!!

Dr. Ali İhsan YILMAZ
Türk Sağlık Sen
Antalya Şube Başkanı

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir