Anasayfa / Basın Açıklamaları / TCDD Genel Müdürlüğü önünde promosyonlarla ilgili basın açıklaması

TCDD Genel Müdürlüğü önünde promosyonlarla ilgili basın açıklaması

Çalışanların ücretlerinin banka aracılığıyla ödenmeye başlamasıyla birlikte bankalar promosyon adı altında işverene ve çalışanlara çeşitli miktarlarda ödemede bulunmaktaydılar. Kamu kurumlarının önemli bir bölümü bu uygulamayıçalışanların lehine yapıp alınan promosyonları çalışanlarına dağıtırken TCDD yönetimi Vakıfbank’la yapmış olduğu ilk anlaşmada demiryolcuları yok saymış, almış olduğu promosyonu çalışanlara dağıtmak yerine kurum hesaplarına aktarmıştır.

Konu sendikamızca yargıya taşınmış, ardından sendikamız öncülüğünde düzenlenen imza kampanyaları sonucu çalışanların göstermiş olduğu tepkiler yükselince TCDD ve Vakıfbank arasında imzalanan sözleşme süresi 31 Aralık 2010 tarihine kadar uzatılarak 5 yıllık süre için Vakıfbank tarafından demiryolcuların hesaplarına 2007 yılında 500 TL promosyon yatırılmıştı. Oysa Demiryolcular geçmiş yıllara ait promosyonlarını talep etmişti. Diğer Kamu kurum çalışanları 1 maaş tutarında promosyon alırken demiryolculara verilen promosyon ise çok düşük olmuştu. Demiryolcuların mağduriyetleri giderileceğine daha da mağdur olmuştu.
Bu Mağduriyetin giderilmesi için yine sendikamız tarafından bu yıl Nisan ayında bir imza kampanyası düzenlenmiş, TCDD ile Vakıfbank arasında imzalanan ve demiryolcuları mağdur eden promosyon sözleşmenin feshedilmesi, bunun yerine diğer kurumlarda olduğu gibi çalışanların haklarını koruyan yeni bir sözleşmenin hayata geçirilmesi ve 1 yıllık sözleşme için 1 maaş tutarında promosyon talep etmiştik.
Yine 18 Mayıs tarihinde Sendikamız tarafından TCDD Genel Müdürlüğüne bir yazı ile bu anlamda kurulacak komisyonda üyelerimizin ve tüm çalışanların haklarını korumak için gözlemci sıfatıyla katılmak istediğimiz bildirmiştik. Ancak TCDD yönetimi bu talebimize olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt vermemiştir. Gerek şartnamenin hazırlanması gerekse 1 Kasım’da çıkılan ihale sürecinde bizim talebimizin yerine getirilmemesi ve böyle bir talebi olmayanların salona alınması manidardır. Bu talebimizi daha sonra şifahen kendilerine iletmemize rağmen gizli kapılar ardından ihale sürecini işletilmesini demiryolcuların takdirine bırakıyoruz.
İhale sürecinde diğer bankalar elendiği, hükümete yakınlığı ve ATV ve SABAH gazetelerinin alınması için Çalık Grubuna tartışmalı kredi açan Vakıfbank kalmıştır. Yine Vakıfbank’la yapılan pazarlıkları ve görüşmeleri, hiç yetkisi olmadığı halde, mevzuat gereği kurulan Komisyon saf dışı bırakılarak Ulaştırma Bakanı kendisinin yürümeye başlamıştır.
Yine daha Komisyon kurulmadan yetkili ve yetkisiz sendika olarak geçinip senelerdir demiryolcuların haklarının gaspına seyirci kalarak sessizliğini sürdürenlerin Şubat ayından beri çektiği telefon mesajları ile demiryolcuların umutlarıyla oynadığı,umut pazarlığı yaptığı ortadadır ve bunun demiryolculara bir şey kazandırmadığı gibi kendilerine olan inancı da zedelediği aşikardır. Gerek yetkili geçinenlerin gerekse de hükümet yanlısı geçinenlerin demiryolcuların umutlarıyla oynamaya hakkı yoktur.
Bu ihale öncesi yine telefon mesajları yollanarak “…şu tarihte promosyonların verileceği” yönünde gerçekdışı bilgiler gönderilmesi doğru değildir. Bu bilgiler doğru ise ihaleye gölge düşmüş ve ihaleyi tartışılır hale getirmiş, Demiryolcular nezdinde ise bu ihaleye şaibe bulaşmıştır.
Biz demiryolcular artık umutlarımızla oynanan bu sürece seyirci kalmayacağız. Demiryolcuların haklarının gasp edilerek ÇALIK ve benzeri hükümet yanlısı gruplara Vakıfbank tarafından kredi olarak transfer yapılmasını istemiyoruz. Ulaştırma Bakanlığının bu ihaleye müdahalesi böyle kuşkuları güçlendirmektedir.
Ulaştırma bakanlığı biran önce bu ihaleden elini çekmeli, imza kampanyamızda belirttiğimiz üzere geçmiş yıllardaki demiryolcuların kayıpları telafi edilmeli, önümüzdeki yıllar içinse bir yıllık süre için bir maaş tutarında promosyon demiryolculara ödenmelidir.
Diğer yandan TCDD’de çeşitli adlar altında Taşeron personeli olarak çalışan yaklaşık 4000 kişinin maaşını onların hesabına TCDD tarafından yatırılmalı ve bu personelde promosyon hakkından faydalanmalıdır.

Yunus AKIL
Genel Başkan

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir