Anasayfa / Basın Açıklamaları / Toplu Sözleşme Hakkı İçin Referandum Büyük Fırsat

Toplu Sözleşme Hakkı İçin Referandum Büyük Fırsat

Erzurum Şubemizin iftar yemeğinde konuşan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, yıllardır çözüme kavuşamamış döner sermaye adaletsizlikleri, sözleşmeli personelin sorunları gibi birçok sorunun pazarlıklı toplu sözleşme düzeni içerisinde çözüme kavuşacağını söyledi.

Erzurum Şube Başkanlığımız tarafından 26 Ağustos Perşembe günü Doğu Anadolu Kongre Merkezi’nde iftar yemeği verildi.

Programın açış konuşmasını yapan Erzurum Şube Başkanımız Abdullah Duman, sendikamızın kazanımlarına değindi. Duman, “Son iki yıldır da sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını yetkili sendika olarak temsil eden Sağlık-Sen, özelde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, genelde ise Türkiye’nin aydınlık geleceği adına azimli ve kararlı yürüyüşünü sürdürmektedir” dedi. Konuşmasında sözleşmeli personel uygulamasını da eleştiren Abdullah Duman, bu adaletsizliğin bir an önce çözülmesini istedi. Duman, iftara katılan herkese teşekkür ederek, konuşmasına son verdi.

İftar programına katılan Genel Başkanımız Mahmut Kaçar da yaptığı konuşmada, ülkenin hızlı bir şekilde statükocu konumdan çıkıp demokratikleşmesinin gerektiğini vurguladı.

Kaçar, Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak 12 Eylül’deki referandumda ülkenin aydınlık ve mutlu geleceği için ‘evet’ diyeceklerine dikkat çekerek, “Ülkenin demokratikleşmesi lazım. Çalışanlar ciddi bedeller ödedi. 28 Şubat sürecinde millet iradesi parlamentonun dışarısında bırakıldı. 12 Eylül’deki referandumda devletle millet arasındaki duvar yıkılacak” diye konuştu.

Kaçar, yıllardır çözüme kavuşamamış döner sermaye adaletsizlikleri, sözleşmeli personelin sorunları gibi birçok sorunun pazarlıklı toplu sözleşme düzeni içerisinde çözülebileceğine dikkat çekerek, referandumu kamu çalışanları açısından büyük bir fırsat olarak nitelendirdi.

2010 toplu görüşmelerine de değinen Genel Başkan, “Toplu görüşmelerde özelde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları adına genelde de kamu çalışanları adına en verimli sonucu alabilmek için tüm gücümüzü ortaya koyacağız” açıklamasında bulundu.

BİZİ KORUSUNLAR DİYE SİLAH VERDİKLERİMİZ, SİLAHI BİZE ÇEVİRDİ

Erzurum Şubemizin iftarında konuşan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ise 12 Eylül’de yapılacak olan referanduma ‘evet’ demelerinin sebeplerini anlattı. Akdağ, Türkiye’nin önemli günlerden geçtiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “ Eline bizi korusunlar diye silah verdiklerimiz, ‘Allah korusun bir düşman saldırısı olursa bizi korusunlar’ dediklerimiz, silahı bize çevirdiler. İhtilal bu demektir. Bakmayın siz o darbe dönemlerinde birilerinin şu şartlar vardı, bu şartlar vardı diye darbeleri meşru gösterme gayretlerine. Darbe hiçbir zaman meşru olamaz. Darbe, milletin namusunu eline teslim ettiği kişilerin, buna ihanet etmesidir. Silahı kendi milletine, kendi halkına döndürmesidir. Bunu maalesef bu ülke yaşadı. Bunun bir benzerini de 28 Şubat’ta yaşadı. Baban kim? Anan kim? Eşin nasıl yaşar? Sen nereden geldin? anlamında bir cadı avı başlattılar. Üzülerek ifade etmek gerekir ki bu ülkede yargıçlar, bu ülkede öğretim üyeleri ve benzeri bir takım kişiler askeri karargahlara giderek, bir anlamda oralardan talimatlar aldılar. Sonra da dediler ki bu bin yıl devam edecek. Halbuki bin yıl değil, 5 sene bile devam etmedi.”

YARGIÇ VESAYETİ

Akdağ, Türkiye’de bir yargıç vesayeti bulunduğunu ifade ederek, “Bu ülkenin üzerindeki yargıç vesayetini ortadan kaldırmak zorundayız’ dedi. Yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrı kuvvetler olduğunu hatırlatan Bakan Akdağ, “Ama Türkiye’de maalesef yargı, özellikle son zamanlarda o darbelerden getirdiği alışkanlıklarını iyice pekiştirerek, hem TBMM’nin hem de yürütmenin bu husustaki hukukunu ihlal etmektedir’ şeklinde konuştu. Buna müsaade etmeyeceklerini ifade eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Buna müsaade edersek, milletin iradesini zayi etmiş oluruz. Onun için bu anayasa değişikliğini yapıyoruz. Yüksek yargı, milletin iradesi ne ise ona itaat etmek zorundadır. Yargı hepimiz için bağımsız olmak zorundadır’ dedi.

MESAİ SAATLERİ İLE İLGİLİ İTİRAZLARI DİKKATE ALIYORUZ

Konuşmasında sağlık politikalarına da değinen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programının başarıya ulaşmasında sağlık çalışanlarının büyük katkısının olduğunu hatırlatarak, emeği geçen herkese teşekkür etti. Akdağ, sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında yetkili sendika Sağlık-Sen ile diyalog ve işbirliği içerisinde hareket ettiklerini ve bundan sonra da birlikte çalışacaklarını söyledi.

Sağlık çalışanlarının tartışılan mesai konusuna da değinen Recep Akdağ, bu konuda itirazları dikkate aldıklarını ve yeni bir değerlendirme içerisinde bulunduklarını söyledi.

Erzurum Şubemizin iftar yemeğine; Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Genel Başkanımız Mahmut Kaçar, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreterimiz Mahfuz Sunar, AK Parti Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, İl Başkanı Murat Kılıç, İl Sağlık Müdürü Servet Faruk Vançelik, Şube Başkanımız Abdullah Duman, Ağrı Şube Başkanımız Melik Yakut, Erzincan Şube Başkanımız Halil İbrahim İçoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri, sağlık kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile yaklaşık bin 200 üyemiz katıldı.

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir