Anasayfa / Basın Açıklamaları / Tüm Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Karakaşlı, “Dünya Camiler Birliği kurulsun” dedi.

Tüm Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Karakaşlı, “Dünya Camiler Birliği kurulsun” dedi.

Camiler haftası münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Tüm Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Karakaşlı, “Camiler vatan topraklarına vurulan İslam Mührüdür“ diyerek “Tüm dünyada Camiler Birliği oluşturulmasını” istedi.1986 dan beri kutlanan “Camiler Haftası” münasebetiyle yazılı bir basın açıklaması yapan Tüm Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Karakaşlı şunları ifade etti:

“Camiler vatan topraklarına vurulan bir İslam mührüdür. Tüm milletlerin adıyla anılan bir dinleri bir de ibadethaneleri vardır. Milleti ayakta tutan en önemli unsurların başında din gelir.
Bugün 3,5 milyon Ermeni toplumu bin yıl önceki kiliselerini vatan tapusu olarak telakki edip ihya etme savaşı vermekte, Balkanlarda mahzun kalmış binlerce ibadethanemiz ve camimizi göz ardı eden batı toplumu da Anadolu’daki çağlar öncesinden kalmış eserleri yeniden canlandırmaya çalışmaktadır.
Bu vesile ile ilan ediyoruz ki, yeryüzünde İslam ibadethanesi olarak inşa edilmiş tüm camilerimizi, külliyelerimizi, medreselerimizi, İslami hizmetlere vakfedilmiş tüm kültürel değerlerimizi toparlayacak, koruyacak ve gelecek nesillere taşıyacak bir Camiler Birliği’nin kurulmasını istiyoruz. Bunun örneği Hıristiyan batı toplumlarında Kiliseler Birliği olarak vardır.” Dedi.
Camilerin Milletin tümünü bir araya getiren yegane kurum olduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti:
“Türkiye toplumunu etnik ve mezhep farklılıklarıyla bölmeye çalışanların ilk yaptıkları yıkım projesi cami birliğini kırmak, milleti camilerden uzaklaştırmak ve din adamına küstürmeye çalışmak olmuştur. Biz bu oyunlara gelmemeliyiz. Cami Müslümanların tek ibadethanesidir. Her mezhepten ve etnik kökten gelenlerin girerek aynı dili konuştuğu ve aynı duygu ve düşünceyle coştuğu bu mekânları canlı tutmaya devam etmeliyiz.
Batının camilere alternatif oluşturma ve din içinde yeni bir din yaratma gayretlerini boşa çıkarmalıyız. Tüm İslam mezheplerinin tek ibadethanesi camidir. Camilerin bölünmesi dinin bölünmesidir, toplumun bölünmesidir. Bu sevr projesinin yeni versiyonudur. Hiçbir mezhep diğerini din dışına itmemeli, hiçbir mezhep de kendini dinin dışına atmamalıdır.
Türkiye yetmiş beş milyon birlik ve beraberlik içinde olduğu müddetçe güçlüdür. İslam aleminin iki milyar müntesibi tek yumruk olduğunda bir güç odağı olacaktır.
Öyleyse tüm toplumun bireyleri olarak sahip olduğumuz değerlerin kıymetini çok iyi bilmeli ve gereğini tereddütsüzce yerine getirmeliyiz.
Bu düşüncelerle Tüm Müslüman kardeşlerimizin ve değerli din görevlilerimizin camiler haftasını kutluyor, yetmiş beş milyon Türkiye vatandaşımız arasındaki birlik ve beraberliğin artarak devamını temenni ediyorum.”

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

İsmail Koncuk: KİMSEDEN KORKMAYIN

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir