Anasayfa / Kamu Haberleri / Emekli promosyon alacak

Emekli promosyon alacak

Yaklaşık 9 milyon emeklinin merakla beklediği maaş promosyonunda Başbakan Erdoğan devreye girdi ve ilgili bakanlara ‘bunu çözün’ talimatı verdi. Çalışanlar için geçerli olan genelgeye emekliler de ilave edilecek. Yeni düzenleme ile bankanın verdiği promosyonda kurumlar herhangi bir kesinti yapamayacak.

Emekliye maaş promosyonu verilebilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasındaki pazarlıklar devam ederken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan emekliye önemli bir destek geldi. Edinilen bilgiye göre Başbakan Memur-Sen yetkililerini kabulünde emeklinin maaş promosyonu alabilmesine olumlu baktığını söyledi ve bu konuda hukuki altyapıyı oluşturan Başbakanlık Genelgesi’ne emeklilerin de ilave edilmesi talebine onay verdi. Böylece memurların maaş promosyonu alabilmesini sağlayan 2007 tarihli Başbakanlık Genelgesi, emeklileri de kapsayacak şekilde genişleyecek. SGK, bu genelgeye dayanarak bankalardan alacağı maaş promosyonunu emekliye dağıtacak. Yenilenecek Başbakanlık Genelgesi ile halen yüzde 70’i memurlara ödenen maaş promosyonunun tamamının çalışanlara verilmesi öngörülüyor.

Memurlar, 15 Ağustos ile 29 Ağustos tarihleri arasında toplu görüşme masasına oturacak. Bu sebeple 12 Eylül’de referanduma gidecek pakette yer alan toplu sözleşme hakkı, gelecek yıldan itibaren kullanılabilecek. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşme öncesi Başbakan Erdoğan’ı ziyaret ederek 2 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmeye Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve AK Parti grup başkan vekilleri de katıldı. Görüşmede Gündoğdu, Başbakan Erdoğan’dan memurların özlük haklarının iyileştirilmesi ve emeklilere promosyon verilmesi için yardım istedi. Erdoğan, Gündoğdu’nun özellikle emeklilerle ilgili talebine sıcak bakarken, görüşme sırasında ilgili bakanları arayarak sürecin hızlandırılmasını istedi.

Yaklaşık 9 milyon emekliye küçük de olsa ek gelir kapısı oluşturacak maaş promosyonu için SGK yönetimi, iki kez banka genel müdür yardımcıları ve banka müdürleriyle bir araya geldi. Toplantılarda bankacılar mevcut düzenin devam etmesini istedi. SGK ise bankalar üzerinden yaptığı 180 milyar TL tutarındaki sağlık ödemesi, maaş ve prim tahsilatını masaya koydu. Özellikle kamu bankalarının emekli maaşları karşılığında promosyon vermesi isteniyor. Başbakan Erdoğan’ın emeklilerden yana tavır koymasının, kamu bankaları üzerinde etkili olması bekleniyor.

Zaman

Hakkında senDİKalı

İlginizi Çekebilir

Yeni atanan öğretmenlerden istenecek belgeler

1) Lisans Diploması veya Mezuniyet Belgesinin aslı veya kurumunca onaylı 2) Orta Öğretim Alan Öğretmenliği …